Tujina

Izpraznili že pet judovskih naselbin

Gaza/Jeruzalem, 17. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Izraelski predstavniki so sporočili, da so doslej evakuirali pet od 21 judovskih naselbin na območju Gaze, med njimi štiri na jugu tega območja.

V "zelo končni fazi" izpraznjevanja naj bi bila tudi majhna naselbina Ganej Tal. To naj bi naseljenci zapuščali mirno, številni z lastnimi vozili.

Prvi dan prisilne evakuacije naseljencev so popolnoma izpraznili naselbine Bedolah, Tal Katifa, Kerem Acmona in Morag. Gre za prve izmed naselbin na jugu območja Gaze, od koder so evakuirali vse naseljence. Naselbino Dugit na severu območja Gaze so za izpraznjeno razglasili že v ponedeljek.

Nekateri Judje na območju Gaze so skupinsko molili ... (Foto: Reuters)
Nekateri Judje na območju Gaze so skupinsko molili ... (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Naseljenci so že pred današnjim začetkom prisilne evakuacije zapustili tudi naselbino Nisanit na severu Gaze. Prostovoljno naj bi bile izpraznjene tudi naselbine Rafijah Jam in Peat Sadeh, ki spadata v skupino naselbin Guš Katif na jugu območja. Omenjenih treh naselbin uradno še niso razglasili za izpraznjene. Skoraj popolnoma izpraznjena naj bi bila tudi naselbina Slav v Guš Katifu, saj naj bi jo prostovoljno zapustile tri od petih tamkajšnjih družin.

... drugi pa so se upirali
... drugi pa so se upirali FOTO: Reuters

Izraelske sile so medtem nadaljevale evakuacijo glavne naselbine v Gazi Neve Dekalim. Varnostnim silam je v Neve Dekalimu med drugim uspelo nevtralizirati skupino članov ortodoksnega judovskega gibanja iz New Yorka, ki so grozili, da bodo v znak protesta proti umiku iz Gaze storili skupinski samomor. Obmejni policisti so vdrli v zaklonišče, kamor so se zabarikadirali protestniki, in nato člane sekte ortodoksne judovske skupnosti Habad Lubavič, v kateri so bili tudi mladoletni, odpeljali na avtobus.

Določeno število družin, ki jih bodo evakuirali z območja Gaze, se bo preselilo v naselbine na Zahodnem bregu, kar pa bi bilo lahko sporno. Mednarodna skupnost je namreč pozvala Izrael, naj naseljencev iz Gaze ne preseli na Zahodni breg. Po mnenju palestinskih oblasti premestitve naseljencev iz enega zasedenega ozemlja na drugega tudi ni mogoče označiti za umik.

Predstavnik izraelskih oblasti, pristojnih za umik, Hajm Altman, je potrdil, da se je Izrael po pogajanjih strinjal z željo naseljencev, ki se želijo preseliti na Zahodni breg. Po njegovih besedah Izrael pripravlja stanovanjske rešitve v Izraelu, obenem pa poskuša ustreči tistim naseljencem, ki imajo drugačne zahteve.

Palestinci obstreljevali izraelske sile med umikom iz Gaze

Palestinski skrajneži so izstrelili minometno granato na nadzorno točko izraelske vojske blizu naselbine Morag na območju Gaze, kjer so izraelske sile sodelovale pri evakuaciji judovskih naseljencev.

Na območju Zahodnega brega je eden od oboroženih Izraelcev streljal in pri tem ubil tri Palestince, vsaj trije so bili še ranjeni.

O žrtvah ne poročajo. Blizu naselbine v Gazi je prišlo do krajše izmenjave ognja med oboroženimi Palestinci in izraelskimi silami. Do strelov je prišlo le nekaj ur potem, ko je nek judovskih naseljenec na Zahodnem bregu streljal na Palestince in pri tem tri ubil.

Skrajno palestinsko gibanje Hamas je po tem incidentu zagrozilo z maščevanjem. Palestinski predsednik Mahmud Abas je po streljanju na Zahodnem bregu Palestince pozval, naj zagotovijo, da bo umik iz Gaze potekal brez nasilja. Izraelski premier Ariel Šaron pa je uboj treh Palestincev na Zahodnem bregu obsodil. Dejanje je označil za "judovski teror", katerega cilj je ustaviti umik iz Gaze.

Šaron: Naseljevanje se bo nadaljevalo

Izraelski premier Ariel Šaron je v Jeruzalemu zatrdil, da se bo judovsko naseljevanje na Zahodnem bregu po izraelskem umiku z območja Gaze "nadaljevalo in se razvijalo". Palestinske oblasti so medtem Šaronove izjave, ki sicer niso nove, že zavrnile kot nesprejemljive.

"Šaronove izjave so nesprejemljive. Če želijo Izraelci mir, morajo porušiti naselbine na Zahodnem bregu in območju Jeruzalema, tako kot so se odločili na območju Gaze," je povedal glavni palestinski pogajalec Sajeb Erekat.

Izraelski obrambni minister Šaul Mofaz je že v ponedeljek malo po začetku umika iz Gaze, od koder se mora umakniti 8000 naseljencev, izjavil, da namerava Izrael obdržati nadzor nad šestimi skupinami naselbin na Zahodnem bregu, ne glede na dogovore, ki bi jih sklenili s Palestinci. Na Zahodnem bregu živi večina od skupaj 245 tisoč judovskih naseljencev.

Šaron je na novinarski konferenci po pogovorih s predsednikom Mošejem Kacavom še priznal, da ga je evakuacija naseljencev iz Gaze ganila. "Ko vidim te družine s solzami v očeh in policiste s solzami v očeh, je nemogoče, da ne bi tudi sam zajokal," je dejal. Obenem je pohvalil delo vojakov in policistov, ki opravljajo zgodovinsko operacijo. Po njegovih besedah bi morale biti žalitve, ki so uperjene proti policistom in vojakom, uperjene proti njemu.

Šaron: "Tudi Palestinci pomagajo pri mirnem izvajanju izraelskega umika z območja Gaze."
Šaron: "Tudi Palestinci pomagajo pri mirnem izvajanju izraelskega umika z območja Gaze." FOTO: Reuters

Izraelski premier je tudi izpostavil, da pri mirnem izvajanju izraelskega umika z območja Gaze pomagajo tudi Palestinci. "Ni dvoma, da si Palestinci prizadevajo, da bi umik potekal mirno," je dejal. "Končno je prišlo do uskladitve s Palestinci. Upam, da se bo to nadaljevalo med in po umiku," je dodal.

Skrajno palestinsko gibanje Hamas je medtem ponovilo, da tudi po izraelskem umiku z območja Gaze ne bo položilo orožja. "Upor se bo nadaljeval po vsem palestinskem ozemlju. Pot pred nami je še dolga. Želimo doseči svobodo in Hamas se ne bo odpovedal orožju," je na novinarski konferenci v Bejrutu povedal politični vodja gibanja Haled Mešal. Slednji je sicer pozdravil umik iz Gaze, saj meni, da ta za Palestince predstavlja pomemben korak.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.