
Arheologi so v Bolgariji izkopali okostji, ki sta imeli skozi prsi zapičeni železni palici. Te naj bi ju po starem verovanju varovali pred tem, da postaneta nesmrtna.
Okostji sta zadnja najdba v vrsti podobnih, stari pa naj bi bili okoli 800 let. Vodja bolgarskega državnega muzeja Božidar Dimitrov je dejal, da so v bolgarskih vaseh način zabadanja z železnimi palicami skozi srce za domnevne vampirje uporabljali vse do zgodnjih desetletij dvajsetega stoletja.
Ljudje so verjeli, da jih bo palica zadržala v krsti ter zato ob polnoči ne bodo zapustili groba in terorizirali živih. Dimitrov pravi, da so samo v zadnjih letih odkrili grobove več kot 100 ljudi, ki so bili usmrčeni na ta način.
"Ti ljudje so bili za časa življenja prepoznani kot zlobni, zato so ljudje pričakovali, da bodo po smrti nadaljevali z mučenjem ljudi. Pogosto je šlo za aristokrate, dobri kandidati za vampirje pa so bili tudi morilci, tatovi in pijanci," še dodaja Dimitrov.
Kuga, ki je po Evropi pustošila v letih od 1300 do 1700, je še utrjevala vero v vampirje, saj je bil proces razpadanja trupla še slabo poznan. Ljudje, ki so odpirali množične grobove, so občasno naleteli na trupla, ki so bila napolnjena s plini, lasje so še vedno rasli, iz ust pa je tekla tekočina. Bili so prepričani, da gre za napol živa trupla. Prti, ki so jih uporabljali za pokrivanje obrazov mrtvih, so bili pogosto uničeni zaradi bakterij iz ust, zaradi česar so bili vidni zobje umrlih.
Za te mrtve, ki kot izhaja iz srednjeveških tekstov še niso bili povsem mrtvi, so verjeli, da iz svojih žrtev srkajo življenje, da bi se dovolj okrepili in bi se lahko znova vrnili med žive. V Benetkah so skladno s tem prepričanjem našli truplo ženske iz 16. stoletja, pokopano z opeko v ustih. Verjeli so namreč, da bo vampir mrtev, če ne bo mogel uporabljati ust.
Ko kuga ni bila več največja grožnja, so ljudje postali prepričani, da vampirji čez dan zavzamejo podobo povprečnih ljudi, se celo poročijo in imajo otroke, ponoči pa blodijo naokrog in pijejo kri. Verjeli so, da jih je mogoče uničiti le, če jim skozi srce zabijejo lesen kol ali železo.
Nekatera poročila pa pišejo, da so se v vampirje spremenili tudi razbojniki, ki so umrli ob cesti, njihova trupla pa so napol pojedle divje živali. Ker takšni duši ni dovoljen vstop v nebesa ali pekel, naj bi tavala po zemlji in pila kri mimoidočim.
Dokaz, da vampirji res obstajajo, so bili za takratne ljudi tudi pomori živine na pašnikih, za te naj bi bili predvsem odgovorni otroški vampirji, otroci, ki so bili rojeni na nedeljo in so umrli, preden so bili krščeni. V teh časih je bil zaradi vsega naštetega, zelo cenjen poklic uničevalca vampirjev, ki naj bi imel posebno sposobnost prepoznavanja vampirjev.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.