
Italijanski reševalci so našli trupla vseh žrtev snežnega plazu, ki je prejšnji teden zasul hotel v osrednji Italiji, in sicer v kraju Farindola, danes poročajo lokalni mediji. Število smrtnih žrtev katastrofalnega plazu, ki je skoraj povsem uničil hotel Rigopiano, se je tako povzpelo na 29.
Nesrečo je preživelo 11 ljudi, med njimi vsi štirje otroci, ki so bili med nesrečo v hotelu.
Reševalci so zadnji dve trupli našli na hodniku hotela med barom in recepcijo. Kot poročajo italijanski mediji, so obdukcije trupel prvih žrtev pokazale, da so številni umrli takoj, saj so nanje padli predmeti, nekaj žrtev pa je umrlo zaradi podhladitve in zadušitve. RAI navaja, je med mrtvimi 15 moških in 14 žensk, zadnjih devet žrtev še niso identificirali.
Reševalna akcija neprekinjeno od 18. januarja
Reševalna akcija, v kateri je sodelovalo približno 200 reševalcev, ki so delali dan in noč, je sicer potekala neprekinjeno od 18. januarja. Akcija pa se nadaljuje tudi danes, ko ne iščejo več pogrešanih. Prečesati nameravajo celotno območje za primer, če je med ruševinami še kakšna žrtev, ki ni bila pogrešana.
Po ocenah strokovnjakov je bilo v plazu 18. januarja v kraju Farindola v regiji Abruci 120.000 ton snega, ki je v hotel trčil s hitrostjo sto kilometrov na uro.
Italijanske oblasti medtem preučujejo potek dogodkov, ki so vodili v katastrofo, da bi ugotovili, ali bi se ji lahko izognili. Uvedli so tudi uradno preiskavo, ali so med gradnjo hotela in na sam dan tragedije upoštevali vsa tveganja.
Premier: Reševalci niso nobeni grešni kozli
Premier Paolo Gentiloni je v parlamentu odgovorne branil pred očitki, da se niso pravočasno odzvali na klice na pomoč, v prid pa jim gre tudi izjava tožilstva, da nobena od prvih šestih žrtev ni umrla zaradi ozeblin ali podhladitve. Kot je za La Repubblico povedala tožilka Cristina Tedeschini, zamuda pri reševanju pri prvih šestih žrtvah ni bila neposredni vzrok smrti. Razmere pa se lahko spremenijo, ko bodo opravljene vse obdukcije, dodaja tožilka.
Gentolini je poudaril, da reševalci niso nobeni grešni kozli: "Ponosen sem na reševalce, ki so kljub zamudi in nezmožnosti uporabe helikopterja zaradi tveganja proženja plazov storili vse, kar so lahko, in do hotela prispeli ob pol petih zjutraj." Od takrat so si z nadčloveškim trudom prizadevali, organizacijsko in tehnično, najti pogrešane in jih rešiti žive, je o izrednih razmerah in sproženem plazu povedal premier.
Dodal je, da bo preiskava razjasnila potek dogodkov, takrat pa se bodo pogovarjali o odgovornosti.
Plaz se je sprožil po vrsti močnih potresov v osrednji Italiji in treh dneh obilnega sneženja.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.