Izide referenduma, na katerem se je 55,5 odstotka volivcev odločilo za neodvisno Črno goro, mora potrditi volilna komisija pod vodstvom Františka Lipke, ki se bo sestala v sredo. Tisti, ki so želeli izpodbijati rezultate, so imeli danes do 15. ure čas, da na ustavno sodišče vložijo pritožbo. Kot je potrdila tajnica omenjenega sodišča Ljiljana Radović, se to ni zgodilo, zato so izidi referenduma o državnem statusu Črne gore veljavni.
Republiška volilna komisija je zavrnila vseh 210 pritožb bloka za skupno državo s Srbijo, ta pa je že prej sporočil, da se na ustavno sodišče ne bo obrnil.
Solana: Vprašanje referenduma zaključeno
Visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Javier Solana je v Bruslju sprejel črnogorskega premierja Mila Đukanovća in mu čestital za “uspešen, pošten in svoboden referendum”. Poudaril je, da so tako ocenile najpomembnejše mednarodne organizacije in dodal, da je vprašanje referenduma zaključeno.
Da je referendum veljaven in legitimen, meni tudi evropski komisar za širitev Olli Rehn. Dejal je, da se bo takoj po mednarodnem priznanju za najmlajšo evropsko državo začel čas za približevanje Uniji, vendar pa bo morala Podgorica najprej okrepiti delovanje državne uprave, se zoperstaviti organiziranemu kriminalu in korupciji in reformirati pravosodje. Rehn se je zavzel tudi za “konstruktivne in pazljive pogovore” s Srbijo o mirni razdružitvi.
Črnogorska neodvisnost je bila tudi glavna tema že drugega srečanja predsednikov Srbije in Črne gore, Borisa Tadića in Filipa Vujanovića, po referendumu.
Razprodaja mornarice
Mornarica skupne države je po predhodnem dogovoru pripadla Črni gori, saj Srbija nima morja. Ker pa v Podgorici ocenjujejo, da vojnega ladjevja ne potrebujejo, so se ga odločili razprodati, poročajo srbski mediji.
“Imeli bomo vojsko z 2000 vojaki brez vojne mornarice. Zaščito črnogorskega morskega pasu bo prevzela obalna straža z lahkimi patruljnimi čolni,” je dejal upokojeni general Blagoje Grahovac.
Črnogorska vlada naj ocene vrednosti mornarice še ne bi imela, koliko bi za ladjevje lahko dobili, pa naj ne bi vedeli niti na obrambnem ministrstvu skupne države. Analitiki sicer trdijo, da je flota zastarela in da nima ne velike vojaške ne finančne vrednosti. Čeprav ocenjujejo, da bo kupca zelo težko dobiti, se pojavljajo tudi špekulacije o tem, katera država bi lahko bila zainteresirana. Največkrat omenjajo Libijo, Sudan in Egipt.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.