Venezuelska opozicija je sporočila, da zaradi poneverb izida referenduma in velikih manipulacij ne bo priznala zmage predsednika Huga Chaveza na nedeljskem referendumu o njegovi odstavitvi. Kot je sporočil tiskovni predstavnik opozicije Henry Ramos Allup, generalni sekretar Demokratske akcije, je bilo za odstavitev Chaveza 59 odstotkov volivcev, 40,6 odstotka pa jih je bilo proti.
Volilna komisija trdi drugače
Omenjeni podatki so v popolnem nasprotju z izidi volilne komisije. Ta je namreč pred tem po preštetih skoraj 95 odstotkih glasov danes sporočila, da je proti Chavezovi odstavitvi glasovalo 58,25 odstotka volivcev, za predlog opozicije za njegovo odstavitev pa 41,74 odstotka.
"Odločno in jasno zavračamo izide, ki so jih sporočili trije predstavniki vlade v volilni komisiji," je poudaril Allup. Člana volilne komisije, ki predstavljata opozicijo, sta sicer že ob objavi delnih izidov sporočila, da jih ne bosta potrdila, ker vsi glasovi še niso bili ustrezno potrjeni.
Opazovalci: Referendum brez nepravilnosti
Mednarodni opazovalci, ki so nadzirali potek referenduma - med njimi sta bila tudi bivši ameriški in kolumbijski predsednik, Jimmy Carter in Cesar Gaviria -, pa so ocenili, da je referendum minil brez nepravilnosti. Evropska unija je medtem referendum že označila kot zmago demokracije in izrazila zadovoljstvo nad visoko volilno udeležbo.
Opozicija mu očita avtoritarno vladavino
Chavez je v središču venezuelske politike že 12 let, odkar je leta 1992 vodil neuspeli državni udar proti takratnemu predsedniku Carlosu Andresu Perezu. Prvič je bil nato kot kandidat vladajoče levice izvoljen za predsednika leta 1998, nato pa za šest let še leta 2000. Novi parlament je nato sprejel vrsto zakonov, tudi o nacionalizaciji zemljišč, nafte in bank, kar je izzvalo bes konservativne opozicije, v kateri so med drugim sindikati, cerkev in večina medijev. Opozicija Chavezu očita avtoritaren način vladanja in meni, da hoče z nafto bogato državo spremeniti v državo po zgledu Kube.
Referendum zahteval smrtne žrtve
Več sto predsednikovih privržencev se je zbralo v središču prestolnice, kjer so praznovali zmago in obstanek Chaveza na položaju predsednika. Med referendumom sta bila v treh ločenih incidentih v prestolnici Caracas ustreljena dva človeka, 13 pa je bilo ranjenih. Zaenkrat ni jasno, ali so bili incidenti politično motivirani.
Prizadevanja za referendum za odpoklic Chaveza so vseskozi spremljali protesti tako ene kot druge strani. Do množičnih shodov opozicije na eni in privržencev Chaveza na drugi strani je prihajalo tudi v zadnjih dneh. V četrtek, le tri dni pred referendumom, se je v venezuelski prestolnici zbralo več 100 tisoč Chavezovih nasprotnikov. Volilni opazovalci in analitiki pa opozarjajo na možnost stopnjevanja nasilja po objavi rezultatov glasovanja.