Britanski možje v modrem so zaradi neredov v Londonu in širši okolici aretirali že več kot 215 ljudi, za katere obstajajo sumi in dokazi, da so sodelovali v napadih na policiste ter zažigali in ropali.
Po poročanju Timesa je bila večina aretiranih rojenih po letu 1990. Najmlajša oseba, ki jo je policija prijela, naj bi bila stara komaj 11, ovadili pa naj bi jo zaradi ropanja. Sicer je policija za zdaj ovadila 27 ljudi.
Kljub aretacijam pa sta se v britanski prestolnici in širši okolici nasilje in plenjenje trgovin nadaljevala. Pozno popoldne je središče neredov postalo okrožje Hackney, kjer so mladi razbijali trgovine in okna, policiste pa so obmetavali s petardami, kosi lesa in drugimi predmeti. Vlomili so tudi v tovornjak, ki je obtičal sredi ceste.
Izgredi so se razširili tudi južno od reke Temze, v Peckham in Lewisham. V Peckhamu so zažgali eno od zgradb in avtobus, na katerem ni bilo potnikov. V Lewishamu je bilo požganih več avtomobilom in izropanih več trgovin.
O nemirih so poročali tudi iz Birminghama, kjer so posamezniki prav tako razbijali okna in ropali trgovine.
Policija je sicer že ostro obsodila "posnemanje kriminalnih dejanj", ki so se začela v soboto ponoči v četrti Tottenham na severu Londona. Okrepila je število policistov na ulicah, da bi preprečila še eno nemirno noč v Londonu. Številni policisti so odpovedali načrtovan letni dopust in se danes odpravili na teren.
Z dopusta pa se bo predčasno vrnil londonski župan Boris Johnson. Zaradi nemirov se je danes z dopusta predčasno vrnila tudi notranja ministrica Theresa May. Sestala se je z vodstvom londonske policije in voditelji lokalnih skupnosti. Predčasno vrnitev in izreden sestanek zaradi nemirov pa je napovedal britanski premier David Cameron.
Policija deležna številnih kritik
Britanski mediji in strokovnjaki za varnost so sicer ostro kritizirali delovanje policije, ki je po njihovih besedah le "stala in opazovala dogajanje". Sky News poroča, da so jim viri, ki jih niso imenovali, priznali, da je policija pri izgredih v Tottenhamu na teren poslala policiste, ki niso bili primerno izurjeni za take situacije.
Kritik so bili deležni tudi gasilci, ki so se na številne podtaknjene požare odzvali "izredno počasi". Mediji so poročali tudi, da so se v soboto zvečer na družabnih omrežjih pojavili pozivi, naj se ljudje v čim večjem številu pridružijo spopadom s policijo.
Strokovnjaki menijo, da bo morala britanska policija sprejeti drugačne ukrepe na terenu. "Policija bi morala takoj prevzeti nadzor na terenu, ne pa, da je le opazovala, kaj počnejo izgredniki. Delovati v smislu, 'saj bomo vse posneli in nato s pomočjo posnetkov izsledili odgovorne', ni smiselno," je za britanski Sky News dejal eden izmed številnih strokovnjakov, ki so komentirali dogajanje.
Peklenski nedeljski večer
Današnji dan je sicer že tretji dan neredov v Londonu. Za mestom je peklenski nedeljski večer, saj so izgredniki v Enfieldu razbijali izložbe, policijska vozila in se spopadali s policisti. V Brixtonu je divjalo okoli 200 ljudi. Okoli 50 mladih je včeraj divjalo v središču Londona, so sporočili policisti. Na različnih koncih Londona so manjše skupine napadale policijska vozila.
Do sedaj je bilo v izgredih ranjenih skupno 35 policistov. Trije policisti, ki so skušali prijeti izgrednika, so bili poškodovani, ko se je v njih (namerno) zaletelo vozilo.
Zdravniško pomoč so potrebovali tudi trije ljudje, ki so se znašli v kaosu na londonskih ulicah.
Med protestniki oziroma izgredniki je slišati tudi, da so policisti pred dvema dnevoma v Tottenhamu brutalno pretepli 16-letno dekle, ki ni bilo nasilno. Šlo naj bi za klasično policijsko brutalnost, a s posnetka, ki se je pojavil na spletu in ki naj bi kazal napad na dekle, ni mogoče jasno videti, kaj se dogaja.
Tako je bilo včeraj v Tottenhamu:
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.