
Velika Britanija bo oblikovala seznam "nesprejemljivega vedenja", ki bi lahko vzpodbujalo terorizem, je v govoru pred spodnjim domom britanskega parlamenta napovedal britanski notranji minister Charles Clarke. Po njegovih besedah bodo vse tuje državljane, ki tega ne bodo upoštevali, takoj izgnali iz države.
Možnost izgona tujih državljanov iz Velike Britanije je zakonsko že mogoča, vendar bo po terorističnih napadih v Londonu 7. julija uresničevana mnogo bolj dosledno, je pojasnil minister.
Kaj je ''neprimerno vedenje''?
"V okoliščinah, s katerimi se zdaj soočamo, menim, da je prav, da razširimo uporabo teh možnosti, da opravimo s tistimi, ki spodbujajo terorizem," je dodal. "S tem namenom nameravam oblikovati seznam nesprejemljivega vedenja, kot so na primer pridiganje, vzdrževanje spletnih strani in pisanje člankov z namenom vzpodbujanja terorizma," je dejal Clarke.
Napovedal je še, da namerava Velika Britanija do konca leta sprejeti novo protiteroristično zakonodajo. Ta bo med drugim prepovedala "neposredno vzpodbujanje" terorizma, urjenje v terorističnih tehnikah doma ali v tujini ter načrtovanje terorističnih aktivnosti, kot je na primer pridobivanje navodil za izdelavo bombe.
Britanska vlada po besedah Clarkea preučuje tudi povečanje možnosti za izgon tujih državljanov, ki jo je v preteklosti večkrat ovirala Evropska konvencija o človekovih pravicah. Ta namreč Londonu prepoveduje izgon ljudi v države, kjer jim grozi mučenje ali smrtna kazen. Kot je pojasnil minister, so v tej luči že sklenili ustrezen dogovor z Jordanijo.
Še več mrtvih?
Notranji minister je v nastopu pred spodnjim domom britanskega parlamenta tudi povedal, da je potrjeno število smrtnih žrtev napadov v Londonu še vedno 56. Vendar bi se to število po njegovih besedah lahko še zvišalo. "Možno je, da bo število smrtnih žrtev še naraslo, saj se policijska preiskava zaradi zelo težkih razmer na prizorišču napadov nadaljuje," je pojasnil. Potrdil je, da so vseh 56 mrtvih že identificirali.
Blair: Obveščevalci storili vse, da bi zaščitili Veliko Britanijo

Britanski premier Tony Blair je v britanskem parlamentu zatrdil, da so britanske obveščevalne službe storile "vse, kar je bilo v njihovi moči", da bi pred 7. julijem, ko so London pretresli teroristični napadi, zaščitile državo. Blair se je tako odzval na poročanje medijev, da je Velika Britanija manj kot mesec dni pred bombnimi napadi na podlagi zaupnega poročila obveščevalcev znižala stopnjo ogroženosti pred terorističnimi napadi za eno stopnjo. Blair je še povedal, da razmišlja o sklicu mednarodne konference o načinih izkoreninjenja islamskega ekstremizma.
Londonski župan: Za napade kriv tudi Zahod