Po besedah ministra za priseljevanje Erica Bessona je bilo na današnjem letalu, ki je odletelo s pariškega letališča Charles de Gaulle proti romunskemu Temišvaru, 139 Romov. Navedbe o tem, koliko jih je v Romunijo odpotovalo oz. pripotovalo v četrtek, se sicer razlikujejo. Medtem ko francoske oblasti trdijo, da jih je iz države odpotovalo 86, romunska stran pravi, da jih je nazaj v domovino pripotovalo le 70. Do konca avgusta naj bi francoske oblasti izgnale skupno okoli 700 Romov.
Francoska vlada vztraja, da Romi odhajajo iz Francije prostovoljno, potem ko vsaki odrasli osebi izplačajo 300 evrov plus dodatnih 100 evrov za vsakega otroka. Tudi na romunskem notranjem ministrstvu so potrdili, da se Romi v Romunijo vračajo v okviru postopka t. i. prostovoljne vrnitve po francoskem upravnem pravu.
V Franciji naj bi medtem po poročanju nemške tiskovne agencije dpa preučevali pravne možnosti, kako izgnanim Romom preprečiti ponovno vrnitev v državo. Ker so romunski in bolgarski Romi državljani EU, lahko namreč v Francijo pridejo kadar koli, ta pa jih lahko izžene, če zagrešijo kaznivo dejanje ali ne morejo poskrbeti zase oz. so breme družbi. Eden od načinov, da preprečijo vrnitev Romov v Francijo, je, da ob odhodu poberejo njihove biometrične podatke.
Počitnice, ki jih je plačala Francija?
“Definitivno se bom vrnil v Francijo, saj Romi, ki smo se vrnili, nimamo kaj početi tu v Romuniji. Svojim trem otrokom ne morem ničesar ponuditi tukaj,” je po pristanku v Bukarešti povedal eden od skupine 61 Romov, 37-letni Adrian Paraipan.

Večina sicer ni hotela komentirati izgona oziroma, kot vztrajajo francoske oblasti, prostovoljnega odhoda. Z novinarji se je bila pripravljena pogovarjati le peščica. Med njimi že omenjeni Adrian, ki je povedal še, da je v Franciji živel v kampu v izjemno slabih higienskih pogojih, a bi se raje vrnil tja, kot pa ostal v Romuniji. Francoske oblasti so se sicer korektno obnašale do njega, vseeno pa se je počutil prisiljen oditi.
Mlada urejena ženska je medtem povedala, da je med svojim bivanjem v Franciji imela službo, hrano, oblačila in priboljške za otroke. Želi se vrniti, ker je, kot pravi, življenje tam boljše.
Napoved vlade Nicolasa Sarkozyja o tem, da bo do konca avgusta iz države izgnala okoli 700 Romov, pa medtem razburja javnost tudi zaradi dejstva, da sta tako Romunija kot Francija članici EU. To pomeni, da državljani obeh lahko prosto in brez viz potujejo in vstopajo v eno ali drugo. Za daljše bivanje morajo pridobiti le delovno dovoljenje ali dovoljenje za bivanje.
“Gre za prostovoljne vrnitve,” je vztrajal vodja službe za socialno zaščito v Romuniji Valentin Mocanu. Medtem pa podpredsednik stranke Romov Daniel Vasile vztraja, da gre za diskriminatorno potezo Francije. “Prostovoljnost je temeljila na plačilu 300 evrov, kar pomeni, da so bili Romi podvrženi psihičnemu pritisku.” Kljub temu da jih je veliko kruh služilo na ulici z beračenjem, to po mnenju Vasila ne sme in ne more biti razlog za izgon. Poleg tega so po njegovih besedah francoske oblasti že sprožile postopek za pridobitev sodnih nalogov za izgon za vse tiste, ki niso hoteli sprejeti denarja in oditi prostovoljno.
Da gre za počitnice, ki jih je plačala francoska vlada, pa je z ironičnim tonom komentiral vodja nacionalnega urada za integracijo Romov v Romuniji Ilie Dinca. “Prišli so za teden ali dva, nato pa se bodo vrnili v Francijo.”
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.