Močno deževje na severozahodu Kitajske otežuje reševalno akcijo v provinci Gansu, v kateri so zemeljski plazovi pod sabo pokopali več kot tisoč ljudi. V nevihti, ki je divjala čez noč, se je sprožilo več novih zemeljskih plazov, ki so odnesli šest hiš. Novi zemeljski plazovi so blokirali ceste, po katerih so reševalci dostavljali pomoč na prizadeto območje. Hkrati so plazovi blokirali tudi tok reke Bailong in tako se je njena gladina dvignila za tri metre. Poplavljena so zasilna prebivališča, vremenoslovci pa še za naslednja dva dneva napovedujejo močno deževje.
In čeprav je upanje, da bodo našli še kakšne preživele, izredno majhno, vodja reševalne ekipe Cao Yimin pravi, da ne bodo obupali. "Naša prva prioriteta je, da rešimo čim več ljudi. Če še vedno obstaja najmanjša možnost, da najdemo preživele, potem ne bomo obupali,“ je dejal.
Tudi v Pakistanu se težave nadaljujejo
Situacija se ne umirja niti v Pakistanu, kjer je močno monsunsko deževje z domov pregnalo ogromno ljudi. Življenje v provinci je postalo neznosno. Eden izmed lokalnih prebivalcev je dejal, da tako dež kot sonce prinašata trpljenje. "Z vso to vodo raste tudi stopnja vlage in vse težje je dihati. Izginili so pridelek, živina, infrastruktura in ceste,“ je dejal.
Pakistanski predsednik Asif Ali Zardari, ki je tarča ostrih kritik, ker kljub najhujšim poplavam v Pakistanu v zadnjih 80 letih ni prekinil evropske turneje, je danes obiskal mesto Sukur v provinci Sindh, ki je med najhuje prizadetimi v vodni ujmi.
Pakistanska državna televizija je danes objavila posnetke, na katerih si predsednik ogleduje narasle vode na jezu v Sukurju. Pakistanski mediji sicer niso poročali, ali se je predsednik med obiskom srečal s katerim od prebivalcev, ki so preživeli katastrofo. V provinci Sindh na jugu Pakistana je sicer poplavljenih več sto vasi, več deset tisoč ljudi pa jih je ostalo brez strehe nad glavo.
Pakistanske oblasti so danes sporočile, da so Pakistanci v vse hujši stiski zaradi pomanjkanja hrane, strehe nad glavo in uničene infrastrukture, ki so posledica poplav. Zaradi uničene letine in infrastrukture so cene v nekaterih delih Pakistana poskočile kar za trikrat.
Pakistan je sicer danes zajel drugi val poplav, ki bi lahko prizadel nova območja v osrednji pokrajini Pandžab, med njimi mesto Multan s 4,5 milijona prebivalcev. Razmere so napete tudi ob reki Ind.
Združeni narodi so dali pobudo za zbiranje denarne pomoči za 14 milijonov ljudi, ki so jih prizadele poplave. Gre za znesek v višini približno 355 milijonov evrov, pri ZN pa poudarjajo, da je samo v kmetijskem sektorju nastala ogromna škoda. Uradne ocene še ni, a ZN so prepričani, da bo za okrevanje kmetijstva potrebno na milijarde dolarjev.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.