Iz Washingtona je pricurljala vest, da ima Iran dovolj materiala za izdelavo jedrskih bomb. Admiral Mike Mullen je domneve televizijski postaji CNN potrdil: ''Čisto iskreno, mislimo, da ga ima. To, da ima Iran jedrsko orožje, smo predvidevali že nekaj časa. Gre pa za zelo slabo stvar tako za regijo kot za svet.''
Iran je že zanikal, da želi izdelati jedrsko orožje in poudaril, da svoje jedrske raziskave uporablja izključno za pridobivanje električne energije. V to, da bi Iran lahko izdelal atomsko orožje, ne verjame niti ameriški obrambni sekretar Robert Gates.
A pred dvema tednoma sta Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) in varuh ZN za področje jedrske energije dejala, da je Teheran napredoval z obogatitvijo urana. Po podatkih IAEA je Iran proizvedel 1010 kilogramov nizko obogatenega urana. Nekateri strokovnjaki so prepričani, da je to dovolj za izdelavo jedrskega orožja, IAEA pa meni, da bi za to potrebovali okoli 1700 kilogramov urana. Nizko obogateni uran sicer uporabljajo kot gorivo, vendar se ga lahko spremeni v visoko obogateni uran, ki se ga uporablja za atomske bombe.
Iranski veleposlanik pri IAEA je dejal, da bi bilo nemogoče, da bi proizvodnja visoko obogatenega urana neopazno šla mimo inšpektorjev ZN. ''Svet bi takoj izvedel,'' je rekel Ali Asghar Soltanieh.
Odbor IAEA se je, prvič odkar je poveljstvo ZDA prevzel Barack Obama, srečal na sestanku, kjer bo razpravljal o iranski jedrski zmogljivosti.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.