Newyorški policijski komisar Bernard Kerk je potrdil, da so v petek popoldne aretirali moškega in ga zaprli kot materialno pričo, kar pomeni, da ga lahko imajo v priporu brez obtožbe. Gre za istega moškega, ki so ga zaslišali že v četrtek, potem ko je hotel z lažno pilotsko izkaznico mimo varnostne kontrolo na letališču J.F. Kennedy v New Yorku. Imel naj bi pilotsko izkaznico svojega brata. Policija noče razkriti, česa je aretirani osumljen in zakaj so ga ponovno aretirali, potem ko se je četrtkov preplah na letališčih v New Yorku izkazal za lažnega, FBI pa se je moral deseterici osumljenih opravičiti.
FBI naj bi doslej dobil 36.000 različnih namigov in sledi. Preiskovalni organi iščejo okrog 100 ljudi, ki bi jih radi zaslišali, in še vedno preiskujejo, ali ni na prostosti še več teroristov, ki bi skušali ponoviti torkovo tragedijo.
Poimenovali 19 ugrabiteljev
Kot ugrabitelje na štirih ugrabljenih letalih, s katerimi so v torek uničili oba stolpa Svetovnega trgovinskega centra (WTC) v New Yorku, napadli Pentagon v Washingtonu, ter zaradi katerih je strmoglavilo letalo v Pensilvaniji, smo identificirali 19 oseb, je v sporočilu za javnost zapisal FBI. Na letalu družbe American Airlines, ki je v torek treščilo v Pentagon, so namreč identificirali še enega ugrabitelja. Doslej sta ameriški pravosodni minister John Ashcroft in direktor FBI Robert Mueller trdila, da je bilo ugrabiteljev največ 18.
Mediji poročajo, da ima vseh 19 teroristov, ki so sodelovali v torkovih samomorilskih napadih neposredne ali posredne povezave z Osamo bin Ladnom, glavnim osumljencem za torkove tragične dogodke v ZDA. Indija je ameriškemu preiskovalnemu uradu (FBI) že predala vse dosjeje, ki se nanašajo na Osama bin Ladna.
FBI je sporočil tudi podatke o starosti ugrabiteljev - ti naj bi bili stari od 21 in 33 let -, in kraje, kjer so ugrabitelji bivali pred torkovimi napadi.
Iskanje osumljencev v Evropi
Preiskave in iskanje morebitnih sodelavcev pri terorističnem napadu se nadaljujejo tudi v Nemčiji. V Hamburgu so tako preiskali več stanovanj, moškega, ki so ga včeraj aretirali v povezavi s terorističnim napadi pa so že izpustili. Kot je povedala predstavnica nemškega državnega tožilstva, pri aretiranem niso mogli potrditi suma kaznivega dejanja. V Hamburg je že prispel tudi prvi preiskovalec ameriškega Zveznega preiskovalnega urada (FBI).
Belgijska policija pa je danes v protiterorističnih preiskavah v Bruslju aretirala domnevnega skrajneža. Gre za belgijskega državljana tunizijskega porekla, pri katerem so našli orožje. Aretacija naj sicer ne bi bila neposredno povezana z napadi v ZDA, saj je belgijska policija po besedah predstavnika belgijskega državnega tožilstva izvajala preiskave v zvezi s terorizmom na splošno.
Ameriški in filipinski predstavniki so v povezavi z napadi na ZDA izvedli racijo v enem od hotelov v Manili. Kot je povedala filipinska predsednica Gloria Arroyo, so operacijo izvedli v hotelu Bayview blizu ameriškega veleposlaništva. Britanska policija je na londonskem letališču Heathrow prijela moškega, ki je osumljen teroristične dejavnosti, portugalska policija pa zaslišuje dva Iranca. Preiskava poteka tudi v Kanadi, od koder naj bi se z najetim avtomobilom v Združene države pripeljalo nekaj teroristov. V Italiji pa intenzivno preiskujejo nedavno krajo dveh uniform in dokumentov pilotov American Airlinesa.
FBI nadaljuje z iskanjem teroristov
Ameriške oblasti preiskujejo možnost, da so nekateri teroristi še vedno na begu, so povedali neimenovani predstavniki ameriških oblasti. Ameriški zvezni preiskovalni urad (FBI) je letalskim družbam poslal seznam 52 ljudi, ki jih želi zaslišati.
Preiskava FBI kaže na to, da naj bi bilo v napadih skupaj udeleženih okoli petdeset teroristov. Posnetki dogajanja v kabini letala United Airlines let 93, preden je strmoglavilo v Pensilvaniji, pa kažejo, da je prišlo najprej do prerivanja in opozoril, da je na letalu bomba. Po pripovedovanju sorodnikov potnika na tem letalu, pa naj bi se potniki pripravljali, da premagajo tri teroriste. Kmalu po tem je letalo, ki je bilo namenjeno na Washington, strmoglavilo na nenaseljenem območju. FBI je potrdil, da so ob napadu prestregli vsaj dva telefonska klica med člani organizacije, ki jo vodi Osama bin Laden. Oba klica govorita o dveh zadetih tarčah.
V največjem lovu za storilci v vsej ameriški zgodovini sodeluje okrog 7.000 agentov FBI. Ameriške oblasti so varnostnemu osebju letališča v Mexicu posredovale opise šestih osumljencev. Na Tajskem pa policija poizveduje za 15 arabci, ki jih išče CIA v zvezi s torkovim napadom. V Bostonu je policija zasegla izposojeni avtomobil, ki naj bi domevno pripadal ugrabiteljem enega od letal. V avtomobilu so preiskovalci našli priročnike za pilotiranje letal boeing v arabskem jeziku.
Ameriški preiskovalci naj bi bili po poročanju medijev "90-odstotni", da za napadi na WTC v New Yorku in na Pentagon v Washingtonu stoji bin Laden. Talibani so medtem sporočili, da bodo morda proučili možnost izročitve bin Ladna, če bi mu ameriški preiskovalci dokazali krivdo za omenjene napade.