V Veliki Britaniji so na neki kmetiji Surrey v južni Angliji v petek popoldne odkrili prisotnost bolezni slinavke in parkljevke v čredi približno 60 glav goveda. Gre za prvi primer te bolezni na Otoku po letu 2001. Oblasti so že sprejele stroge zaščitne ukrepe, da bi preprečile širitev bolezni, saj se bojijo, da bi to lahko imelo hude posledice za turizem in kmetijstvo.
Obsežna akcija po celi državi
Britanski premier Gordon Brown je zagotovil, da lokalne oblasti počnejo vse, kar je v njihovi moči, da zadržijo izbruh slinovke in parkljevke na farmi Surrey. Po celotni državi je prav tako prepovedan prevoz živine, prašičev in ovac, s čimer bodo skušali preprečiti nastanek novih izbruhov epidemije.
Brown je ob tem poudaril, da je prva prioriteta vlade prav to, da se prepreči širjenje bolezni, za to pa morajo delovati usklajeno, predvsem pa želijo odkriti vir bolezni. Brown je že zahteval preiskavo, ki naj pokaže, kako je lahko prišlo do izbruha bolezni, kljub temu da so ustanovili regionalne centre za nadzor.
V Veliki Britaniji tako poteka obsežna akcije, s katero bodo skušali zaustaviti širjenje epidemije slinovke in parkljevke. Strogi ukrepi so že pričeli veljati na področjih, kot so Guildford in Surrey, kjer so našli sledove teh dveh bolezni.
Na farmi Sureey, ki leži blizu mesta Wanborough, so 60 živali okuženih s to boleznijo že evtanazirali. Iz oddelka za okolje, hrano in kmetijske zadeve so sporočili, da okoli farme Surrey poteka tri kilometrsko zaščitno območje in pa področje nadzora, ki obsega 10 kilometrov.
Prepoved izvoza mesa
Evropska komisije je sporočila, da bo prepovedala izvoz mesa in živali iz Velike Britanije samo iz področij, ki so okužene s slinavko in parkljevko. "Evropska komisija bo sprejela varnostne ukrepe, ki bodo prepovedali izvoz živali in mesa iz področij, kjer razsaja epidemija teh bolezni“, je poudaril predstavnik Evropske komisije.
V komisiji so še poudarili, da prepoved izvoza mesa in druge varnostne omejitve ne veljajo za Severno Irsko. Japonska se je prav tako odločila, da bo začasno prepovedala uvoz svinjine iz Velike Britanije.
Odziv Nizozemske
Na izbruh bolezni so se že odzvali na Nizozemskem, kjer je ministrstvo za kmetijstvo takoj prepovedalo transport ovc, koz, krav in prašičev po državi. Izjema je le transport goveda, ovc, koz in prašičev s farm direktno v klavnico. Prepoved naj bi bil le previdnostni ukrep, so poudarili na ministrstvu. Poleg tega so na Nizozemskem tudi pozvali državljane, naj v primeru dopustovanja v Veliki Britaniji ne obiskujejo kmetij in naj ne kupujejo živali ali živalskih proizvodov v tej državi.
Zadnji izbruh slinavke in parkljevke leta 2001 je Nizozemsko močno prizadel: zaklati so morali kar 260.000 živali z 2600 kmetij.
Slinavka in parkljevka je akutna, vročinska in izredno kužna bolezen parkljarjev - predvsem goveda, ovac in koz, prašičev in tudi nekaterih vrst divjadi, predvsem jelenjadi in srnjadi. Značilni za bolezen so mehurjasti izpuščaji, ki se pojavijo v ustih, na svitku ali na seskih živali ter slinjenje v dolgih tankih nitih. Bolezen se širi zelo hitro, ni pa nevarna za ljudi.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.