Tujina

Izbruh kolere v Iraku

Washington/Bagdad/Basra/Ženeva, 08. 05. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V iraškem mestu Basri se je pojavila kolera. Zdravniki so potrdili 17 primerov okužbe, Svetovna zdravstvena organizacija pa zaradi katastrofalnih higienskih razmer in onesnažene vode v Iraku svari pred izbruhom epidemije. Bolnišnice na sprejem bolnikov niso pripravljene, saj jim primanjkuje zdravil in opreme.

Bagdad
Bagdad FOTO: Reuters

Svetovna zdravstvena organizacija je že dalj časa opozarjala na nevzdržne razmere pri oskrbi z vodo v Basri. V prejšnjih dneh so v bolnišnicah vse pogosteje sprejemali otroke v starosti od 13 mesecev do štirih let s tipičnimi simptomi kolere. Tako so v otroški bolnišnici v Basri pri 90 odstotkih od 200 preiskanih otrok ugotovili drisko. Kot so pojasnili zdravniki v Basri, lahko zdravijo bolezen, ne pa tudi vzrokov, kot so slabe sanitarne razmere.

Prvi dokaz o biološkem orožju

Na področju Basre imajo največ preglavic z oskrbo z vodo (Foto: Reuters)
Na področju Basre imajo največ preglavic z oskrbo z vodo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Specialisti so prišli do zaključka, da je tovornjak, ki so ga konec aprila zaplenili v okolici Mosula, služil proizvodnji biološkega bojnega orožja. Na vlačilcu doslej niso našli zalog orožja, vendar ga bodo razstavili in preiskali morebitne sledove bioloških snovi. Vojaški tovornjak ima posebno fermentirno opremo za izdelavo biološkega orožja, zlasti živih mikroorganizov za razširjanje smrtonosnih bolezni.

Našli približno 40.000 predmetov iz bagdadskega muzeja

Iraški narodni muzej je hranil eno od največjih arheoloških zbirk na Bližnjem vzhodu. Ameriški predstavniki so v sredo sicer sporočili, da so bili številni predmeti, za katere so prvotno mislili, da so izginili med plenjenjem, iz varnostnih razlogov pred tem shranjenih na varnih mestih. Po tem ko so Američani obljubili amnestijo in nagrade za vrnitev neprecenljivih umetnin, pa so nekaj predmetov vrnili tudi sami prebivalci Iraka.

Ameriške oblasti so doslej uspele pridobiti skoraj 40.000 rokopisov in 700 ročnih izdelkov iz Iraškega narodnega muzeja v Bagdadu, ki so izginili med plenjenjem, do katerega je prišlo, potem ko so ameriške sile 9. aprila prevzele nadzor nad mestom. Med pridobljenimi predmeti je tudi glinen vrč, ki izvira iz 5. tisočletja pr. n. š., in kamnita plošča z napisom iz 7. stoletja pr. n. š., ko je vladal kralj Nebukadnezar.

Iz glavne galerije muzeja pa še vedno pogrešajo najmanj 38 izjemno dragocenih ročnih izdelkov. Po ocenah nekaterih strokovnjakov naj bi iz muzeja sicer izginilo na tisoče del, ki pa so morda že zapustila Irak. Upravitelji muzeja so sicer že pretekli mesec pozvali ZDA, da naj zavarujejo iraške meje in s tem preprečijo, da bi bile odpeljane iz države.

ICRC zahteva dostop do vseh iraških vojnih ujetnikov

Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC) zahteva dostop do vseh iraških vojnih ujetnikov, vključno s tistimi, ki so na ameriškem seznamu 55 najbolj iskanih predstavnikov strmoglavljenega iraškega režima. Kot je dejal predsednik ICRC Jakob Kellenberger, ICRC ne ve, kje ameriške sile zadržujejo ujete pripadnike nekdanjega režima.

Iračanka z otrokom
Iračanka z otrokom FOTO: Reuters

Ob tem je Kellenberger po vrnitvi z dvodnevnega obiska v Bagdadu ponovil zahtevo, da morajo okupacijske sile v Iraku spoštovati Ženevske konvencije, in dejal, da je v to privolil tudi trenutni ameriški civilni upravitelj v Iraku, upokojeni general Jay Garner.

Predstavniki ICRC so doslej obiskali 7000 iraških ujetnikov, od katerih jih je kakih 3000 še vedno v zaporih.

Visoki svetovalec iraškega pravosodnega ministrstva Clint Williamson pa je v Bagdadu napovedal možnost ustanovitve posebnega sodišča v okviru iraškega sistema, na katerem bi sodili Sadamu Huseinu in predstavnikom njegovega režima za zločine, storjene proti iraškemu narodu. "Obstaja širok konsenz, po katerem bi moralo zločine proti iraškemu narodu vzeti v roke iraško sodstvo," je poudaril. Kot je dodal, podrobnosti še preučujejo, vendar bo sodišče po njegovem najverjetneje delovalo v okviru iraškega pravosodja.

Glede oživitve delovanja iraškega pravosodja je Williamson povedal, da v Bagdadu trenutno delujeta dve sodišči, v tednu ali dveh pa bodo v ta namen posebne ekipe obiskale še druge iraške regije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10