Tudi po uveljavitvi dogovora med EU in Turčijo ob polnoči se tok beguncev čez Egejsko morje očitno ni umiril. Kot je danes v Atenah sporočil posebej za soočanje z begunsko in migrantsko krizo ustanovljen krizni štab, je ponoči iz Turčije na egejske otoke prišlo novih 875 ljudi. Po poročanju medijev naj bi sicer Turčija kakih 3000 migrantov zajela.
A televizija CNN Türk poroča, da naj bi Turčija vendarle izvajala svoj del dogovora z EU, saj da je plovbo v Grčijo preprečila kar 3000 migrantom, od tega 2000 samo v okrožju Dikili v provinci Izmir. Ujete begunce iz Sirije, Iraka in Afganistan naj bi priprli in del njih začasno namestili v neki športni hali. Pri tem naj bi izbruhnili protesti in tudi nasilni izgredi.
Medtem pa z območja poročajo tudi o novih utopljenih beguncih, ki so poskušali doseči Evropo. V Egejskem morju sta se utopili dve majhni deklici, dva sirska begunca pa sta po prečkanju morja umrla zaradi srčnega napada.
Tudi drugod v Sredozemlju je nevarna pot v Evropo terjala nove smrtne žrtve. Libijski Rdeči polmesec je danes sporočil, da se je ob obali Libije v soboto utopilo devet prebežnikov. Ob tem so iz morja in z razpadajočih čolnov pri pristaniškem mestu Zavija rešili skupno 586 prebežnikov, večinoma iz Bangladeša in Sudana.
Organizacije za človekove pravice kritične do dogovora
Medtem ko so organizacije za človekove pravice zelo kritične do dogovora, EU trdi, da je ključen za omejevanje tihotapljenja migrantov čez Egejsko morje. V Bruslju zagotavljajo, da dogovor zagotavlja individualno obravnavo migrantov v skladu z evropskim in mednarodnim pravom ter izključuje vsakršno obliko množičnega izgona prebežnikov.
Grški premier Aleksis Cipras je sicer v soboto prevzel vodenje posebnega kriznega štaba, ki bo nadzoroval izvajanje dogovorjenega, in je vladi naročil, naj bo z nedeljo pripravljena na izvajanje deportacij. A kot so pozneje opozorili predstavniki vlade, to preprosto ne bo mogoče, saj niso še niti približno pripravljeni. "Načrta, kot je ta, pač ni mogoče pripraviti v 24 urah," je povedal tiskovni predstavnik grške vladne agencije, ki koordinira migracijsko politiko, Gjorgos Kiricis.
Grčija za zdaj nima niti približno dovolj osebja, da bi individualno preverjala vse ljudi, ki prihajajo iz Turčije, in še čaka na pomoč Bruslja in drugih držav članic EU. Tudi turški uradniki, ki naj bi sodelovali pri obravnavi prebežnikov in vračanju, še niso pripravljeni, številne podrobnosti glede vračanja pa so še nedorečene.
Dejansko naj bi vračanje migrantov v Turčijo v skladu s petkovim dogovorom steklo na začetku aprila, naj bi pa današnja uveljavitev pomenila, da bodo v skladu s tem dogovorom obravnavali vse ljudi, ki bodo na grške otoke iz Turčije prispeli od danes.
Po ocenah Evropske komisije Grčija za izvajanje dogovora potrebuje skupaj 4000 dodatnih ljudi, večinoma iz drugih držav članic, nekaj pa naj bi jih tudi sama prispevala – od več sto prevajalcev in strokovnjakov za obravnavo prošenj za azil do 1500 policistov in več deset sodelavcev agencij EU Frontex in EASO. Skupaj naj bi ta operacija v prihodnjega pol leta stala do 300 milijonov evrov.
Po sobotnih navedbah Aten je bilo v Grčiji 47.500 migrantov, od tega 8200 na egejskih otokih in 10.500 v Idomeniju na meji z Makedonijo. Samo v petek naj bi iz Turčije na grške otoke prišlo novih 1500 ljudi.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.