Potapljači so danes iz južnokorejskega trajekta, ki se je potopil pred štirimi dnevi, potegnili prva trupla, tako da se je skupno število žrtev zdaj povzpelo na 59, 243 ljudi pa še pogrešajo.
V akciji iskanja pogrešanih – med njimi je večina srednješolcev, ki so se s trajektom peljali na izlet – sodeluje prek 500 potapljačev.
Na trajektu, ki je bil na poti na otok Jeju, je bilo 476 potnikov in članov posadke, med njimi 320 dijakov ter 15 učiteljev.
Spopad s policijo
Številni starši, ki so nezadovoljni z ravnanjem oblasti, so se danes na otoku Jindo, ki leži blizu kraja nesreče, spopadli s policijo. Policija je starše ustavila, ko so hoteli v protestnem sprevodu prečkati most, ki z otoka vodi na kopno.
Številne je prizadelo, ker so pristojne službe začele jemati njihove vzorce DNK za lažjo identifikacijo žrtev, še preden so preiskali trajekt. Mnogi namreč še vedno upajo, da so njihovi bližnji preživeli v zračnih žepih v ladji, za kar je sicer zelo malo možnosti.
Zakaj se je trajekt nenadoma potopil, še niso ugotovili, so pa že skoraj izključili možnost trka v čer. Po ocenah južnokorejskih oblasti je najverjetnejši vzrok, da se je ladja prevrnila, nenadna ostra sprememba smeri. Podatki namreč kažejo, da je trajekt, ko je plul mimo skupine otočkov, nenadoma ostro zavil v desno, to pa je destabiliziralo ladjo.
Za krmilom ladje v času nesreče ni bil kapitan, temveč razmeroma neizkušena 26-letna tretja častnica, ki je prvič plula po tej poti. Kapitan, ki so ga aretirali v soboto, se je na poveljniški most vrnil, ko je ladja zašla v težave.
Prepis razkril zmedo in neodločnost posadke
Danes je v javnost prišel tudi transkript komunikacije med trajektom in pristaniško upravo, ki je razkril paniko in neodločnost posadke.
Ob 9.24, 29 minut potem, ko je trajekt oddal klic v sili, je pristaniška uprava dala članu posadke navodilo, naj potnikom naroči, naj si nadenejo rešilne jopiče in čim več oblačil.
Član posadke, ki ga mediji niso identificirali, neprestano sprašuje, ali bodo ljudi, če jih evakuirajo, lahko rešili. Uprava mu odgovori: "Naj si vsaj nadenejo jopiče in se poskušajo rešiti." "Če jih evakuiramo, bodo takoj rešeni?" nadaljuje član posadke. "Naj ne gredo ven brez jopičev. Ali vsaj reševalnih obročev. Ne poznamo dovolj dobro situacije. Kapitan naj se odloči, ali boste evakuirali potnike ali ne." Član posadke odgovori: "Ne govorim tem. Sprašujem, ali jih boste lahko takoj rešili, če jih evakuiramo?" Šele ob 9.37 obema postane jasno, da evakuacija mora biti odrejena.
Kot je znano, na posadko letijo kritike, ker ni pravočasno ukazala evakuacije trajekta. Kapitan je povedal, da se je za ta ukaz odločil šele 40 minut po nesreči, ker se je bal, da bodo ljudje poskakali v mrzlo morje, kjer so tudi močni tokovi.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.