Običajna podoba sirskih beguncev je žalostna. Ljudje, ki v lastni državi več ne vidijo prihodnosti in imajo bore malo sredstev za preživetje, si poskušajo najti boljšo prihodnost v tujini. Njihov cilj je Evropa, številni pa so pripravljeni tja priti tudi na ilegalen način. Tako se družine z otroci skrivajo po tovornjakih, ki so namenjeni prevozu živine, ali pa kombijih, in upajo, da jih oblasti ne bodo ujele.
Obstaja pa tudi druga vrsta sirskih beguncev – bogataši. Tisti, ki jim denar ni ovira, lahko iz države odidejo na udoben način, z letalom ali luksuzno ladjo. Daily Telegraph je razkril, da se je v zadnjih mesecih tihotapljenje bogatašev iz države razvilo v donosen posel.
Za elitno begunsko pot skrbijo tihotapci, ki se predstavljajo kot potovalni agenti. Čeprav bogata stranka nima ustreznih dokumentov za izhod iz države, ji potovalni agent za nekaj sto evrov lahko pridobi uradni sirski potni list. Po najbolj ustaljeni in priljubljeni poti bogat begunec najprej odide v Bejrut, nato pa z letalom v Istanbul. Iz Turčije jim nato "potovalni agenti" uredijo pot v Bolgarijo z letalom.
V zadnjih mesecih je postalo očitno, da je Bolgarija izredno priljubljena destinacija za tiste, ki želijo ilegalno vstopiti v kakšno drugo evropsko državo. Samo septembra so na bolgarski meji zadržali 2377 migrantov. A po poročanju Daily Telegraph tihotapci vztrajajo, da je vstop v Bolgarijo še vedno lahek in da varnostni ukrepi niso strogi.
Pot iz Bejruta v Bolgarijo na osebo stane približno 7400 evrov. Nato pa se cene razlikujejo glede na želeno končno destinacijo. Uredijo jim lahko nadaljevanje poti denimo v Avstrijo, Italijo ali Švedsko. Potovanje je res dolgo, veliko je čakanja, a je hkrati bolj udobno kot potovanje revnih beguncev.
Še ena priljubljena elitna begunska pot je morska pot iz Turčije v Grčijo. Kot je za Daily Telegraph opisala ženska z vzdevkom Hanna, so po tej poti iz države spravili njenega nečaka. Ta je bil včasih vojak v sirski vojski, za pobeg pa se je odločil, da bi si rešil življenje. "Ko je prišel v Turčijo so mu tihotapci dali tri možnosti, da pride do Grčije: če bi potoval v gumijastem čolnu bi plačal 2000 evrov, če bi šel s čolnom na vesla pa 3000 evrov. Za 4000 evrov pa bi lahko potoval s turistično ladjo," je povedala Hanna. Najdražja pot je seveda tudi najbolj zanesljiva. Tihotapci so povezani z osebjem na turističnih, pogosto luksuznih ladjah, ki poskrbijo za bogate begunce.
Eden najbolj znanih tihotapcev, ki skrbi za bogate stranke, je po poročanju Daily Telegrapha Abu Ibrahim. Ta naj bi imel več kot 5000 ukradenih ali lažnih potnih listov. Strankam priskrbi ukraden potni list osebe, ki jim je fizično podobna. Če mu to ne uspe, podkupi uslužbence na ladjah in svoje stranke uspe spraviti do Švedske. Njegova storitev stane 4500 evrov.
Kar 40.000 evrov pa je za pobeg iz Sirije plačala družina iz Homsa, ki je zatočišče našla v koči v švicarskih Alpah. Družina je v Grčiji morala čakati več mesecev, da je tihotapec našel prave dokumente. Na koncu so dobili potne liste za družino z dvema dečkoma in eno deklico. Ker so starši imeli dve deklici in enega dečka, so eno od hčerk preoblekli v dečka. Na letališču niso imeli nobenih težav.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.