Ameriškega vojaka Bradleyja Manninga, ki je obtožen predaje na tisoče tajnih dokumentov o vojnah v Iraku in Afganistanu ter depeš State Departmenta spletni strani WikiLeaks, so v četrtek iz zapora v bazi marincev Quantico v Virginiji premestili v vojaški zapor Fort Leavenworth v Kansasu, kjer ga čaka precej milejša obravnava kot doslej.
Manning je bil osem mesecev zaprt v Quanticu, kjer je kar 23 ur dnevno preživel v samici, zvečer pa so ga slekli, saj naj bi kazal nagnjenost k samomoru. Njegov odvetnik in podporniki so trdili, da je to laž, in zahtevali, da se z njim začne postopati bolj humano. Zaradi tega je med drugim celo odstopil tiskovni predstavnik State Departmenta Philip Crowley, ki je postopanje z Manningom označil za neumno in nepotrebno.
Predsednik ZDA Barack Obama sicer trdi, da so mu podrejeni iz Pentagona zagotovili, da so do Manninga humani in delujejo v skladu s pravili. Preiskavo o tem so sicer sprožili tudi Združeni narodi, demokratski kongresnik iz Ohia Dennis Kucinich pa je obrambnemu ministru Robertu Gatesu grozil celo s tožbo na sodišču.
Vojska se je hotela pred javnostjo malce oprati in je v četrtek prvič doslej odprla vrata zapora v Fort Leavenworthu za novinarje, ki sicer niso smeli snemati, lahko pa so si ogledali, v kakšnih pogojih živijo Manning in ostali zaporniki. Manning se bo lahko poslej družil s sojetniki in živel normalno, kolikor je to v zaporu pač mogoče.
V petek je Pentagon tudi sporočil, da je poseben preiskovalni odbor 22. aprila končal s svojim delom in ugotovil, da je vojak Manning telesno in duševno sposoben za sojenje. Datum prvega zaslišanja pred sodnikom še ni znan. Bradleyja sicer bremeni gora obtožb, med drugim o pomoči sovražniku, zaradi česar mu grozi celo smrtna kazen.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.