V moldavski prestolnici Kišinjov so po nedeljski volilni zmagi komunistov izbruhnili protesti. Po podatkih policije se je zbralo okrog tri tisoč, po podatkih organizatorjev pa celo deset tisoč študentov in mladih, ki protestirajo proti novoizvoljeni vladi. Ranjenih je okoli 60 ljudi, ena oseba je umrla. Mlada ženska se je zadušila z dimom, ki ga je povzročil ogenj v poslopju parlamenta. Žrtev je bila namreč v skupini protestnikov, ki so danes dopoldne vdrli v stavbo parlamenta.
Zavzeli predsednikov urad
Protesti so se začeli pred rezidenco moldavskega predsednika Vladimirja Voronina, demonstranti pa so nato vdrli tudi v poslopje parlamenta. Skozi okna so metali mize, stole in dokumente, ki so jih nato na ulici zažigali. Manjša skupina je celo zavzela predsednikov urad, kljub temu, da so ga varnostne sile poskušale obvarovati s solzilcem in vodnimi topovi.

Rezultati ponarejeni?
V Moldaviji so bile v nedeljo parlamentarne volitve, na katerih so slavili komunisti, novoizvoljeni parlament pa bi moral kmalu izvoliti tudi novega predsednika države, saj sedanjemu poteče že drugi zaporedni mandat. Komunisti, ki so v tej nekdanji sovjetski republiki na oblasti od leta 2001, so si zagotovili absolutno večino v parlamentu.
A opozicija trdi, da so izidi ponarejeni. "Volitve so zrežirali komunisti, vse so podkupili," je dejal eden od protestnikov. "Pod njihovim vodstvom ne bomo imeli nobene prihodnosti, saj mislijo zgolj nase.“ Opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) in Sveta Evrope so sicer volitve z določenimi pridržki ocenili kot pravične in svobodne.
Moldavska vlada in opozcija sta se danes sestali in dogovorili in dosegli dogovor o ponovnem štetju glasov. Župan in podpredsednik poražene opozicijske Liberalne stranke Dorin Chirtoaca je napovedal, da se bodo protesti nadaljevali, dokler ne bodo razpisane nove parlamentarne volitve. Kot je pojasnil, so zaprosili mednarodne organizacije, naj rezultate volitev razglasijo za neveljavne, ter izrazil podporo protestom.
Solana zaskrbljen
Zaradi nasilnih protestov je že izrazil zaskrbljenost predsednik Voronin in pozval Zahod naj pomaga umiriti razmere. Zaskrebljen je tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki je pozval vse strani, naj se vzdržijo nasilja. "Nasilje nad vladnimi stavbami je nesprejemljivo. Enako pomembna je neodtujljiva pravica zborovanja mirnih protestnikov," je še dejal Solana, so sporočili iz Bruslja.

Zaskrbljenost zaradi protestov je izrazila tudi Rusija. "Z zaskrbljenostjo spremljamo razvoj dogodkov, ki so se začeli po nedavnih volitvah," je dejal namestnik ruskega zunanjega ministra Grigorij Karasin in dodal, da so praktično vsi opazovalci dali pozitivno oceno volitev.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.