Predsednik ZDA Donald Trump je kongres prosil za 7,8 milijarde dolarjev (6,6 milijarde evrov) pomoči za prizadete v poplavah v južnih državah Teksas in Louisiana, ki ju je prizadel orkan Harvey. Trump, ki je danes drugič obiskal Teksas, tokrat Houston, je nedeljo razglasil za nacionalni dan molitve za žrtve orkana, ki je zahteval več kot 50 življenj.
Predsednik Trump je v Houston prispel s soprogo Melanio, kjer se je srečal z žrtvami poplav in lokalnimi predstavniki. Kot so sporočili iz Bele hiše, bo nato obiskal še sosednjo zvezno državo Louisiano, ki jo je prav tako prizadel Harvey. Pred odhodom je Trump tvitnil "Amerika je z vami".
Trump je ob obisku pohvalil hiter in učinkovit odziv reševalnih ekip. "Stvari se dobro odvijajo. Čeprav je bilo zelo težko, je bila to čudovita stvar. Tudi za državo, ki je to gledala in za svet, ki je gledal," je dejal. S soprogo Melanio sta se srečala z žrtvami poplav in pomagala pri deljenju hrane in pomoči.
Bela hiša naj bi po tokratnih 7,8 milijarde dolarjev kmalu zaprosila še za 6,7 milijarde dolarjev (5,6 milijarde evrov) pomoči, kaže vsebina pisma kongresu po poročanju ameriških medijev. V njem so tudi izpostavili, da je skoraj pol milijona gospodinjstev zaprosilo za finančno pomoč.
Zasebna vremenoslovska agencija AccuWeather, ki za mnoge ameriške medije skrbi za vremensko napoved in podatke, ocenjuje, da bo gmotna škoda po orkanu presegla 190 milijard dolarjev (160 milijard evrov), kar je okoli odstotek ameriškega bruto domačega proizvoda.
Guverner Greg Abbott je sicer dejal, da bodo po prvih ocenah potrebovali več kot 125 milijard dolarjev (105 milijard evrov). Opozoril pa je, da bo obnova trajala več let.
V Arkemi pri Houstonu odjeknile nove eksplozije, iz kemične tovarne se vali gost dim
Zaradi Harveyja, ki je v Teksas pred dobrim tednom dni prišel kot orkan četrte stopnje, medtem pa je že oslabel v ciklon, je v zatočiščih okoli 42.000 ljudi, je povedal guverner Teksasa.
Več tisoč domov in podjetij je še vedno brez elektrike. Reševalci s pomočjo helikopterjev in čolnov še vedno rešujejo ljudi iz poplavljenih domov.
Medtem so znova odjeknile eksplozije v kemični tovarni blizu Houstona, kjer zaradi poplave ne deluje hladilni sistem. Znova je bilo videti tudi črn dim.
RT poroča, da so evakuirali številne okoliške prebivalce. Richard Rennard iz Arkeme je povedal: "Gost dim se vali nad Crosby, za zdaj se požar še ni razširil, a v objektu tli. Pričakujemo lahko še več eksplozij, saj hladilni sistem ne deluje."
Jeff Carr, še eden od zaposlenih v kemični tovarni, se je strinjal, da bi prve eksplozije lahko vzeli kot svarilo, saj jih bo zagotovo še več.
Odgovorni so sicer že prejšnji teden, ko se je Harvey šele približeval območju, zaprli objekt. Zaposlene in okoliške prebivalce so zaradi varnosti evakuirali.
Podjetje sicer proizvaja tekoče organske perokside, ki se uporabljajo pri proizvodnji potrošniških izdelkov, kot so žarometi za avtomobilsko industrijo in PVC za cevi ter embalažo.
Začela se je sanacija
Župan Houstona Sylvester Turner je povedal, da so reševalci še vedno na delu, da pa so v mestu, kjer je bilo poplavljenih 136.000 poslopij, že prešli v fazo obnove. Večina mesta je "zdaj suha", vodostaji padajo, oblasti pa se zdaj ukvarjajo predvsem z odpravljanjem škode in ponovnim vzpostavljanjem osnovnih storitev.
Ob tem je župan pozval k izpraznitvi domov v bližini dveh vodnih zajetij, saj ju bo v prihodnjih dveh tednih treba izprazniti, da bi se tako izognili katastrofi ob morebitnem novem deževju. To se nanaša na 15.000 do 20.000 domov.
Tudi v drugih krajih v okolici Houstona, ki ga je orkan najhuje prizadel, je še vedno kritično. V Beaumontu, kakih 160 kilometrov od Houstona, so stanovalci še vedno brez vode. Po besedah Abbotta so tam nekatera območja še vedno "smrtno nevarna". Vodostaj reke Neches na vzhodu mesta je več kot dva metra nad svojim prejšnjim rekordom in naj bi ostal na tej višini še v prihodnjih dneh.
Kot znak vračanja v normalo v Houstonu naj bi na tamkajšnjem stadionu ta konec tedna ponovno potekale baseball tekme. Večina šol bo po poročanju lokalnih medijev ponovno začela s poukom v torek, delno je svoja vrata že odprl živalski vrt v Houstonu.
Lidia v Mehiki terjala tudi smrtne žrtve
Tropska nevihta Lidia je medtem v petek prešla mehiško zvezno državo Baja California in pri tem na Kalifornijskem polotoku povzročila veliko škode. Uničevala je infrastrukturo in hiše ter terjala življenja najmanj štirih ljudi, so sporočile oblasti.
Dve osebi sta umrli zaradi električnega udara, dve - eden od njiju je bil otrok - pa sta utonili, ko sta se poskušali prebiti čez narasli vodotok.
Lidia se je v sredo oblikovala v Tihem oceanu in nato z močnimi sunki vetra in nalivi pustošila ob mehiški obali in v notranjost vse do prestolnice Ciudad de Mexico. Sedaj se počasi pomika čez Kalifornijski polotok na severozahodu Mehike, kjer je znano letovišče Los Cabos. Sunki vetra dosegajo 95 kilometrov na uro, na Bajo California naj bi padlo 15 do 30 centimetrov dežja, ponekod tudi do 50 centimetrov.
V krajih Cabo San Lucas in San Jose del Cabo so evakuirali turiste in jih premestili v začasna zatočišča. V mestu La Paz se je v zatočišča zateklo okoli tisoč ljudi, v Los Cabosu okoli 3000.
Po napovedih ameriških meteorologov bo nevihta danes zvečer zapustila polotok in oslabela.
Na mednarodnem letališču v mehiški prestolnici Ciudad de Mexico so v sredo zvečer zaradi močnega dežja odpovedali ali preusmerili številne lete, tudi letala, na katerem je potovala Nobelova nagrajenka za mir, pakistanska aktivistka Malala Jusafzaj. Namesto v mehiški prestolnici, kjer naj bi imela govor, je pristala v Cancunu, kakih 1600 kilometrov stran.
V Ciudad de Mexicu je v četrtek zaradi dežja nastala velika razpoka na glavni cesti, široka najmanj deset metrov in globoka sedem metrov.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.