Število mrtvih po potresu in cunamiju, ki sta pred devetimi dnevi prizadela severovzhod Japonske, je po zadnjih podatkih naraslo na 8.133, uradno pogrešanih pa je 12.272 ljudi, skupno torej 20.405. Več kot 360.000 ljudi se je moralo zateči v zasilna bivališča.
![V potresu je umrlo najmanj 8.000 ljudi.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Mar2011/60636043.jpg?v=d41d)
Najhuje je bila prizadeta prefektura Mijagi, kjer so doslej potrdili 4.882 mrtvih, pričakujejo pa, da utegne to število preseči 15.000. Druga najhuje je bila prizadeta prefektura Ivate z doslej 2.525 potrjenimi smrtnimi žrtvami, sledi pa ji prefektura Fukušima s 670 mrtvimi.
Fukušima je sicer tudi prizorišče nesreče v tamkajšnji jedrski elektrarni, iz katere uhaja radioaktivno sevanje. Potem ko so ponoči iz Japonske prihajale vzpodbudne novice, so se te kasneje znova poslabšale, vendar se po besedah upravitelja nuklerke spet izboljšujejo.
Potem ko so operaterji sporočili, da bodo v okolje morali izpustiti določeno količino radioaktivnega plina in na ta način zmanjšati pritisk v tretjem reaktorju, ki je spet narasel, pa so pozneje sporočili, da tega ne bodo storili. Družba Tepco se je namreč odločila, da ne obstaja takojšnja potreba za znižanje pritiska v tretjem reaktorju. Čeprav je pritisk razmeroma visok, se je namreč že stabiliziral.
Enajst vojaških vozil je danes prvič doslej z vodo zalivalo tudi četrti reaktor, zaenkrat približno eno uro, a bodo z delom še nadaljevali. A predstavnik japonske agencije za jedrsko in industrijsko varnost je moral priznati, da zalivanje reaktorjev z vodo od zunaj, z vodnimi topovi in letali, morda sploh ne bo zaleglo oziroma pomagalo preprečiti segrevanje jedrskega goriva.
Čeprav so se dela zavlekla in inženirji niso verjeli, da jim bo uspelo priklopiti električni tok v drugem reaktorju, pa so danes sporočili, da jim je to uspelo. Drugemu reaktorju poškodovane jedrske elektrarne Fukušima so namreč znova začeli dovajati elektriko, s katero naj bi zagnali vodne črpalke za hlajenje pregretega jedrskega goriva. Ali bodo vodne črpalke dejansko delale, še ni jasno. Po podatkih predstavnika Tepca Naohira Omure v samem reaktorju namreč še ni elektrike. "To bo trajalo več časa. Ni še jasno, kdaj bomo lahko znova zagnali sistem," je povedal Omura.
![Helikopter](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Mar2011/60635316.jpg?v=9717)
S priklopom elektrike naj bi inženirjem uspelo zagnati vodne črpalke, ki so obstale ob rušilnem potresu in cunamiju 11. marca, ko je uničilo praktično vso infrastrukturo v okolici, tudi vse rezervne sisteme za pogon vodnih črpalk. To je nato povzročilo pregrevanje jedrskih sredic v reaktorjih, pa tudi izrabljenega goriva v posebnih bazenih poleg reaktorjev.
Inženirji upajo, da so črpalke v drugem reaktorju, kjer je tudi eksplodiralo, še uporabne in niso bile preveč poškodovane. Če črpalke res potrebujejo samo elektriko, potem se bo položaj v Fukušimi začel obračati na bolje. Še danes nameravajo začeti tudi z dovajanjem elektrike prvemu reaktorju, kjer je prav tako eksplodiralo.
Izboljševale pa naj bi se tudi razmere v petem in šestem reaktorju Fukušime, kjer hladilni sistemi znova delujejo. Agencija za jedrsko varnost je potrdila, da črpalka za hlajenje deluje v petem reaktorju, kjer naj bi se temperatura spustila iz 68 na 37 stopinj Celzija. Zasilni dizelski generator deluje v šestem reaktorju, kjer se je temperatura prav tako znižala.
Mednarodna agencija za jedrsko energijo je v nedeljo izjavila, da je pri poškodovani jedrski elektrarni v Fukushimi v zadnjih 24-ih urah prišlo do pozitivnega razvoja dogodkov, da pa situacija ostaja zelo resna.
Graham Andrew, višji uradnik agencije je še dodal, da stopnja sevanja v večjih japonskih mestih ni bistveno spremenila in ostaja pod stopnjo, ki bi bila nevarna za zdravje.
Tiskovni predstavnik japonske vlade je medtem priznal, da bo treba nuklearko Fukušima slej ko prej zapreti, saj je morska voda, ki jo reševalci uporabljajo za nujno hlajenje tamkajšnjih reaktorjev, korozivna in uničuje ključne dele elektrarne. To je prvič, da je vlada v Tokiu spregovorila o zaprtju Fukušime, potem ko bodo reaktorji enkrat ohlajeni in bodo razmere znova pod nadzorom.
Radiacija dosegla živila in vodo
![Evakuacijski pas okoli jedrske elektrarne Fukushima](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Mar2011/60637462.jpg?v=d41d)
Japonska vlada se bo do jutri odločila ali bo omejila porabo in pošiljke živil iz območja v potresu prizadete nuklearke, je danes sporočil predstavnik vlade Jukio Edano.
Radiacija iz nuklearke je namreč že dosegla živila in vodo. V prefekturi Fukušima so v soboto odkrili kontaminirano mleko, v prefekturi Ibaraki pa kontaminirano špinačo. Ugotovljena kontaminacija sicer naj ne bi predstavljala "takojšnje" nevarnosti zdravju. Poleg tega so v Fukušimi in nekaterih drugih prefekturah, med drugim v Tokiu, našli sledi radioaktivnega joda v vodi iz vodovoda, a stopnja radioaktivnosti ni presegla vladnih varnostnih standardov.
Tajvanske oblasti pa so danes sporočile, da so v seriji japonskega graha zaznale radiacijo, vendar je stopnja tako majhna, da ne more škoditi človeškemu zdravju.
![Merjenje sevanja evakuirancev](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Mar2011/60637465.jpg?v=d41d)
Japonsko zdravstveno ministrstvo je sporočilo, da je stopnja radiacije presegla varnostne standarde v prefekturi Ibaraki, v Fukušimi. Iz prefekture Fukušima pa je prepovedalo prodajo surovega mleka.
Japonski vremenoslovci medtem napovedujejo, da naj bi še danes v bližini elektrarne in na območju Tokia rahlo deževalo, zaradi česar je vlada ljudem svetovala, naj uporabljajo dežnike, saj bi tudi dež lahko vseboval sledi radioaktivnosti.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.