
V bolnišnici v ugandskem mestu Kagadi trenutno zdravijo 30 ljudi, ki bi lahko bili okuženi z virusom ebole. Od tega je pet zapornikov, ki so nastanjeni v posebnem oddelku. Zdravnike pa najbolj skrbi, ker je v noči na petek eden od peterice "osumljenih" zapornikov zbežal iz bolnišnice. "Če bodo preiskave potrdile, da je okužen, je zadeva zelo resna," so sporočili iz ugandskega ministrstva za zdravje. Preventivno pa so ostalim štirim domnevno okuženim zapornikom nadeli na roke lisice, da ne bi morebiti sledili ubežniku.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v nedeljo potrdila, da je na zahodu Ugande v začetku meseca izbruhnila epidemija smrtonosne ebole. Doslej je umrlo 16 ljudi, 53 je okuženih, pri več kot 300 pa sumijo na okužbo. Zdravniki menijo, da se bo število okuženih še povečalo.

Epidemija je izbruhnila v okrožju Kibale, kakih 200 kilometrov od prestolnice Kampala in 50 kilometrov od meje z Demokratično republiko Kongo. Zelo nalezljiva ebola je v 50 do 90 odstotkih smrtna, zdravila zanjo pa ni. Zdravniki se tako borijo predvsem proti simptomom bolezni. Virus se prenaša z neposrednim stikom s krvjo, telesnimi izločki ali drugimi telesnimi tekočinami okužene živali ali človeka.
Ko se je v bolnišnicah razvedelo, da so sprejeli paciente, pri katerih sumijo, da so okuženi z virusom ebole, so nekateri pacienti odšli domov. Lokalni mediji pa poročajo tudi, da prebivalci zahodnega dela Ugande zaradi strahu pred okužbo ostajajo doma in se v javnost namenijo le zaradi nujnih opravkov.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.