Ameriški predsednik George Bush je v bolgarski prestolnici Sofija zaključil svojo evropsko turnejo. Na novinarski konferenci po srečanju z bolgarskim predsednikom Georgijem Parvanovom je pozval Libijo, naj izpusti pet zajetih bolgarskih medicinskih sester. "ZDA odločno podpirajo izpustitev bolgarskih medicinskih sester," je dejal Bush.
Libijske oblasti so jih obsodile na smrtno kazen, ker naj bi namerno okužile 426 otrok z virusom HIV. Poleg petih medicinskih sester je bil zaradi teh obtožb na smrt obsojen tudi palestinski zdravnik, vsi pa trenutno v zaporu čakajo na razplet dogajanja.
Obisk v Bolgariji je Bush izkoristil tudi za ponoven poziv Rusiji, naj sodeluje pri izgradnji protiraketnega ščita v Evropi. "Obstaja proces, v katerem lahko sodelujemo in si delimo informacije na zelo transparenten način, kar je po mojem mnenju koristno in upam, da bodo v Rusiji to spoznali," je dejal Bush.
Poleg tega se je dotaknil še sprejemanja novega imigracijskega zakona v ZDA, ponovno pa je izrazil tudi podporo neodvisnosti Kosova. Poudaril je, da bi se Srbija v primeru pristanka na podobno rešitev zelo približala članstvu v Natu, hkrati pa bi izboljšala odnose z Zahodom. Na Busheve besede so se burno odzvali v Srbiji. Tako je srbski premier Vojislav Koštunica
dejal, da je srbski narod ogorčen in da bi morali Američani najti drug
način naklonjenosti do Albancev in ne tako, da jim ponuja srbsko
ozemlje. Medtem v Prištini z odobravanjem sprejemajo Busheve besede in ocenjujejo, da je to nedvoumen znak, da se ZDA odločno zavzemajo za neodvisno Kosovo.
Zahvala bolgarskim vojakom
Med pogovori z bolgarskim predsednikom in premierjem se je Bush zahvalil za vojaško podporo v Iraku in Afganistanu, kjer se bodo bolgarske enote okrepile za 800 vojakov.
Govorili naj bi tudi o ameriških bazah v Bolgariji - Združene države nameravajo v okviru premeščajna svojih sil v bližino Bližnjega vzhoda Bolgariji namestiti okoli 3000 ameriških vojakov.
Bolgarsko vlado sicer skrbi, da Bolgarija ne bo vključena v ameriške načrte za gradnjo protiraketnega ščita v Evropi, o katerem se je Bush konec preteklega tedna pogovarjal na Češkem in Poljskem.
Bush je v Bolgarijo pripotoval iz Albanije, pred tem pa se je mudil na Češkem, Poljskem in v Italiji, udeležil pa se je tudi vrha osmih najrazvitejših držav na svetu G-8, ki je od srede do petka potekal v nemškem letovišču Heiligendamm.
Povečanje napetosti z Rusijo
Pogovori o namestitvi ameriškega protiraketnega ščita v Evropi in o prihodnjem statusu Kosova so povečali napetosti med Združenimi državami in Rusijo.
Z načrti za vzpostavitev protiraketnega ščita želijo po mnenju Rusije ZDA jedrsko ravnotežje nagniti v svojo korist.
Washington vztrajno brani postavitev ščita in trdi, da je postavitev radarske postaje na Češkem in namestitev prestreznih raket na Poljskem namenjena izključno obrambi pred morebitnim raketnim napadom iz Irana ali Severne Koreje.
Bush je sicer Rusijo med obiskom Evrope razburil tudi z javno izraženim stališčem glede kosovskega vprašanja - med obiskom Albanije je dejal, da je trenutek primeren za premik v smeri neodvisnosti pokrajine.
Pred Bushevim obiskom v Bolgariji je to vzhodnoevropsko državo kot ameriški predsednik zadnjič obiskal Bill Clinton leta 1999.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.