Iranska televizija je danes predvajala posnetke srečanja iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada in 15 članov britanske mornarice v predsedniški palači, potem ko je Ahmadinedžad na novinarski konferenci sporočil, da so britanske mornarje, ki jih je Iran zajel v vodah Perzijskega zaliva, pomilostili in jih bodo izpustili. Iranski predstavnik v Londonu je medtem sporočil, da bodo 15 Britancev predali britanskemu veleposlaništvu v Teheranu, Iran pa naj bi zapustili v četrtek.
Posnetek prikazuje, kako se Ahmadinedžad rokuje in pogovarja z britanskimi mornarji in marinci. Po poročanju iranske televizije je bilo srečanje del "procesa izpustitve" Britancev. Ob tem je eden izmed Britancev iranskemu predsedniku izrazil hvaležnost za odpuščanje zaradi plovbe v iranskih vodah in za njihovo prijaznost.
Neimenovani britanski predstavnik je medtem sporočil, da bodo Britance predali britanskemu veleposlaništvu potem, ko bodo prestali še nekaj formalnosti, britansko zunanje ministrstvo pa se bo potem odločilo, kako bodo odšli domov. Iranska televizija je sicer medtem poročala, da bodo Britanci iz Irana odleteli v četrtek.
Mornarji so prostiAhmadinedžad je povedal, da je izpustitev britanski mornarjev "darilo za Britance" in hkrati pozval London, da jih ne kaznuje, ker so izjavili, da so vstopili v iranske vode. Sicer pa je iranski predsednik vojakom, ki so Britance zajeli, domnevno v iranskih vodah, danes podelil odlikovanja, rekoč, da ne bo Iran nikoli sprejel vdorov v svoje ozemeljske vode. "V imenu iranskega ljudstva bi se rad zahvalil iranski obalni straži, ki je pogumno branila (Iran)," je dejal.
Namesto "povečevanja mednarodnih napetosti, moderniziranja britanskega jedrskega orožja in okupacije drugih držav" pa naj se Velika Britanija raje vrne k "pravičnosti in moralnosti", je še dejal Ahmadinedžad med novinarsko konferenco.
"Mornarji so prosti in se lahko vrnejo svojim družinam," je na novinarski konferenci sporočil Ahmadinedžad."Gospoda Blaira sem pozval, da ne kaznuje mornarjev, ker so povedali resnico," je povedal Ahmadinedžad. Kot je znano, je iranska televizija predvajala posnetke, na katerih so štirje zajeti Britanci priznali, da so pluli v vodah Irana. Iranski radio pa je poročal, da so vsi zajeti britanski mornarji nezakonito vpluli v iranske vode. Velika Britanija se je kritično odzvala na predvajani posnetek, saj je vztrajala, da so bili mornarji v času 'ugrabitve' v iraških vodah.
Velika Britanija je nepričakovano novico o izpustitvi mornarjev pozdravila, veselje ob iranski napovedi pa so pokazali predvsem svojci 15 zajetih Britancev. Britanski premier Tony Blair je pozdravil odločitev iranskega predsednika. Blair je iransko napoved označil kot "globoko olajšanje" za Veliko Britanijo, zajete mornarje in njihove družine. Ob tem je poudaril, da so se z Iranom dogovarjali odločno, a mirno, brez barantanja, a tudi brez izzivanja.Blair je po napovedi o izpustitvi britanskih marincev in mornarjev sicer iranskemu narodu sporočil, da zaradi incidenta ne bo zamer in izrazil željo, da bi vse možne spore z Iranom rešili na miren način.
Ahmadinedžad kritičen do Velike Britanije
Ahmadinedžad je grajal britansko obravnavo krize, do katere je prišlo ob zajetju mornarjev 23. marca. Sporno se mu je zdelo predvsem to, da se je Velika Britanija odločila za pot medijske gonje. Zgražal pa se je tudi nad pošiljanjem žensk v boj. Med zajetimi mornarji je bila namreč tudi ena ženska, mati enega otroka. "Kako lahko opravičite pošiljanje matere proč od njenega doma, od njenih otrok? Zakaj na zahodu ne spoštujejo družinskih vrednot?" je vprašal.
Ahmadinedžad je na novinarski konferenci še spregovoril o odnosih med ZDA in Iranom. "Če bosta gospod Bush in njegova vlada spremenila odnos do Irana, se lahko naš odnos do Washingtona spremeni," je sporočil. Ni pa povedal, kakšno spremembo pričakuje. Poudaril pa je, da ni povezave med izpustitvijo britanskih mornarjev in petimi Iranci, ki jih ameriška vojska zadržuje v Iraku. Predstavnik State Departmenta Tom Casey pravi, da se bodo ZDA pogovarjale z Iranom le v primeru, ko se bo Iran odpovedal bogatenju urana, saj Washigton verjame, da je njihov cilj izgradnja atomske bombe.
ZDA in Rusija pozdravile izpustitev Britancev
ZDA in Rusija so danes pozdravile odločitev Teherana, da pomilosti in izpusti 15 britanskih mornarjev. Ob tem so v Washingtonu sicer zanikali trditve, da je izpustitev britanskih marincev in mornarjev povezana z nenadnim dovoljenjem, da pet Irancev, ki jih je ameriška vojska januarja zajela na severu Iraka, obišče iranski diplomat. Kljub trditvam Washingtona pa so medtem v Bagdadu izpustili v začetku februarja ugrabljenega iranskega diplomata, iranski mediji pa so poročali, da naj bi omenjenih pet Irancev obiskal iranski diplomat.
Novico o izpustitvi Britancev je poleg Londona pozdravil tudi ameriški predsednik George Bush, je danes povedala predstavnica Bele hiše Dana Perino. Washington se v reševanje zajetih Britancev ni vmešaval in zadevo prepustil britanskemu premieru Tonyju Blairu. Kljub temu pa je ameriški predsednik Bush zajetje britanskih marincev in mornarjev ostro kritiziral in poudaril, da Teheran pri tem ne sme računati na zamenjavo talcev.
Odločitev iranskih oblasti o izpustitvi Britancev je pozdravilo tudi rusko zunanje ministrstvo, ki je iransko odločitev označilo kot "dobrohotno potezo". Ob tem je namestnik ruskega zunanjega ministra Aleksander Losjukov poudaril, da so k odločitvi Teherana pripomogli tudi ruski pozivi. "Vodili so nas predvsem humanitarni razlogi in dejstvo, da takšni dogodki spodbujajo naraščanje napetosti, kar je trenutno izredno nezaželeno," je še poudaril Losjukov.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.