Tujina

Slovenski turisti v Indoneziji: 'Domačini so v vsem kaosu videli le priložnost za hiter zaslužek'

Bali, 06. 08. 2018 20.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Teja Šentjurc/Špela Bezjak/L.Š.
Komentarji
0

Po trenutnih podatkih slovenskih turistov med žrtvami potresa ni. Tisti, ki so doživeli močan potres, pa poročajo o kaotičnih razmerah. Eden izmed slovenskih državljanov opisuje, da so se iz bungalova rešili v zadnjem trenutku. Ljudje so bežali na ulice, večina jih je noč raje preživela na obali, dodaja.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Med žrtvami potresa trenutno ni Slovencev
    02:04
    Iz 24UR: Med žrtvami potresa trenutno ni Slovencev
  • Iz 24UR: Na otoku Lombok vlada kaos
    03:14
    Iz 24UR: Na otoku Lombok vlada kaos
V močnem potresu, ki je v nedeljo z magnitudo 7,0 stresel indonezijski otok Lombok, je po informacijah lokalnih oblasti umrlo najmanj 142 ljudi, več sto jih je ranjenih.
V močnem potresu, ki je v nedeljo z magnitudo 7,0 stresel indonezijski otok Lombok, je po informacijah lokalnih oblasti umrlo najmanj 142 ljudi, več sto jih je ranjenih. FOTO: AP

Po zadnjih podatkih Slovencev med žrtvami še enega v vrsti potresov, ki so prizadeli Indonezijo, ni. Tisti, ki se trenutno večinoma kot turisti nahajajo na območju potresa, pa so se znašli sredi kaotičnih razmer.

"Iz bungalova smo se rešili v zadnjem trenutku, podirale so se stene, padale strehe," je za oddajo 24UR povedal Slovenec Rok Stibrič, ki je potres doživel na idiličnem otoku Gili Air. Čutili so močno tresenje, ljudje pa so bežali na ulice, večina jih je noč raje preživela na obali, je nadaljeval. 

Prvemu potresu sta kasneje sledila še dva popotresna sunka, najmočnejši z magnitudo 5,4.
Prvemu potresu sta kasneje sledila še dva popotresna sunka, najmočnejši z magnitudo 5,4. FOTO: AP

Tamkajšnja vlada jim na pomoč ni poslala ne vojske in tudi ne policije, s hrano in vodo pa so jih oskrbeli managerji hotelov. "Domačini so v vsem kaosu videli le priložnost za hiter zaslužek. Za prevoz na varno so v vidno prenatrpanih vozilih zahtevali po 100 evrov na osebo," je razmere opisal Stibrič, ki z drugimi turisti čaka na naslednji možni let iz Lomboka, saj se tam ne počuti več varnega. 

Na slovenskem zunanjem ministrstvu nimajo podatkov, ali so na ogroženem območju kaki slovenski državljani. Slovenskemu veleposlaništvu se tudi ni nihče javil, da bi potreboval pomoč. Slovenija sicer Indonezijo diplomatsko pokriva iz avstralske prestolnice Canberra.

Medtem pa na otoku še vedno vladajo kaotične razmere, tamkajšnji prebivalci so ostali brez pitne vode in elektrike, primanjkuje pa tudi hrane. "Trgovine so bile zaprte, zato sva s težavo našla nekaj hrane. Okoli 11. ure smo se odpeljali v Kuto, kjer je stanje normalno. Veliko ljudi zapušča otok, vsi leti za naslednje tri dni so pobrani oziroma zelo dragi," pa je za oddajo 24UR povedala še ena slovenska turistka Asja Frank

Za nekaj trenutkov se je zatresel tudi sosednji Bali, na katerem živi Slovenka Ula Šemole"S fantom sva se ravno vrnila domov, s prijatelji smo se še nekaj pogovarjali, nakar so se tla začela tresti, kot da bi bil sredi bazena na blazini. Vsa hiša se je v bistvu premikala v kosu,"  je slikovito orisala doživljanje trenutkov med potresom. Po njenih besedah so se najbolj bali cunamija, saj so oblasti petnajst minut po potresu razglasile rumeni alarm. K sreči cunamija, ki bi lahko pustil za sabo veliko opustušenje, ni bilo. 
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.