Truplo v četrtek ubite pakistanske vodje opozicije Benazir Buto so prepeljali v njeno rodno mesto Gari Kuda Bakš, kjer so jo tudi pokopali v družinski grobnici poleg njenega očeta. V mestu še naprej vladajo poostreni varnostni ukrepi, saj se je na pogrebu zbralo več sto tisoč njenih privržencev in članov stranke.
Krsto Butove je na helikopter proti domačemu kraju pospremilo več tisoč njenih podpornikov, ki so kričali njeno ime in se skušali dotakniti krste. S helikopterjem s posmrtnimi ostanki Butove so poleteli vdovec Asif Ali Zardari in trije otroci. Zardari je množico pozval, naj bo potrpežljiva. "Dajte nam pogum v težkih trenutkih,“ je prosil.
Benazir Buto je samomorilski napadalec ustrelil, ko je odhajala s predvolilnega shoda. Nekdanja premierka, ki je upala na nov mandat po januarskih volitvah, se je še zadnjič dvignila iz svojega avtomobila in pomahala množici v slovo, ko je neznanec nanjo streljal, nato pa se še razstrelil.
Notranje ministrstvo je kasneje sporočilo, da je umrla zaradi udarca v strešno okno avtomobila, ko se je poskušala skloniti. V njenem telesu prav tako niso našli ne krogle ne šrapnela.
Butovo so za mrtvo razglasili v bolnišnici v Rawalpindiju, mestu, kjer je bil leta 1979 obešen že njen oče, prav tako nekdanji premier Pakistana, Zulfikar Ali Buto, potem ko je bil odstavljen v vojaškem udaru. "To je dejanje tistih, ki hočejo, da bi Pakistan razpadel. Dokončno so uničili družino Buto,“ je po smrti Butove dejal visoki predstavnik njene stranke. Oblasti so v državi razglasile tri dni žalovanja.
Al Kaida umorila Butovo?
Pakistanske oblasti so dejale, da so obveščevalne službe prestregle informacije, ki naj bi pokazale, da je umor na Butovo izvedla teroristična skupina Al Kaida, je poudaril pakistanski predstavnik notranjega ministrstva. Prestregli naj bi namreč telefonski klic pomembnega člana teroristične mreže Al Kaida, ki je nekemu skrajnežu čestital za atentat. Za umorom naj bi tako stal najbolj iskan vojaški vodja Al Kaide Baitullah Mehsud, ki pa ima svoj sedež v južnem Vazirstanu, v Afganistanu.
Da so napad na Butovo izvedli teroristi, je prepričan tudi pakistanski predsednik Pervez Mušaraf, ki je uboj ostro obsodil, teroristom pa napovedal poraz. "Brutalni napad je delo tistih teroristov, proti katerim se borimo. Danes ob tem tragičnem dogodku razglašam, da ne bomo sedeli križem rok, dokler teroristi ne bodo uničeni. Želim, da se narod pri tem združi in sodeluje," je bil odločen Mušaraf.
Pakistan v hudi krizi
Pakistan se je medtem znašel v eni najhujših kriz v zadnjih 60 letih. Pakistanci, ki so sicer vajeni nasilja v državi, tudi napadov na politike, so po smrti Butove šokirani. "Ljudje so jezni. Napadajo banke in upravne zgradbe. Policije pa ni nikjer,“ je povedal tamkajšnji novinar. Podivjana množica je v mestu resnično plenila po treh bankah in jih požgala. Nemirno pa je tudi v Multanu, kjer je približno 7.000 ljudi opustošilo sedem bank in bencinsko črpalko, na policijo pa so metali kamenje.
Prav zaradi številnih nasilnih protestov je oblast izdala pooblastilo za policiste v provinci Sind, da lahko streljajo na protestnike. "Res je, ustrelijo lahko vsakogar, ki bo kazal znake, da želi škoditi drugim ali uničevati javno lastnino," je potrdil notranji minister province Aktar Zaman. Oblasti so na ulice poslale 16.000 oboroženih pripadnikov vojaških enot, od teh jih je samo na ulicah v Karačiju okoli 10.000. Policisti so že uporabili silo, in sicer mestu Hiderbad na jugu države. Ranjenih je bilo pet protestnikov. Policija proti njim uporablja tudi solzivec. V protestih in nasilju, ki je sledilo umoru Butove, je bilo tako skupno ubitih 32 ljudi.
Odsvetovano potovanje v Pakistan
Številne države so medtem svojim državljanom odsvetovale potovanje v Pakistan. Protesti so se namreč razširili tudi v Kašmirju, kjer je policija proti protestnikom posredovala s solzivcem in pendreki. Množica mladih se je kmalu po današnjih molitvah zbrala v Šrinagarju, glavnem mestu indijskega dela Kašmirja, in vzklikala slogane v podporo Butovi. Zaprtih je bilo tudi veliko trgovin in podjetij, razmere pa so se medtem že umirile.
Atentat na Butovo med predvolilnim shodom v mestu Rawalpindi je pod vprašaj postavil tudi volitve, v državi predvidene za 8. januar naslednje leto. Politični nasprotnik Butove, Navaz Šarif je že napovedal, da bo njegova stranka volitve bojkotirala, prav tako trdi, da so se za bojkot odločile tudi druge opozicijske stranke. Šarif pakistanskega predsednika Mušarafa, ki je oblast v državi prevzem z vojaškim udarom leta 1999, krivi za nestabilnost v državi. "Svobodne volitve niso mogoče. Mušaraf je vzrok vseh težav,“ je prepričan Šarif, ki je pakistanskega predsednika pozval k odstopu. Medtem je predsednik začasne pakistanske vlade Mohamedmian Somro sporočil, da volitve bodo kot načrtovano.
Izredne razmere ob meji s Pakistanom
Indijska vlada je na meji s Pakistanom poostrila varnostne razmere in prekinila vse avtobusne in železniške povezave s to državo. Politični analitiki in strokovnjaki menijo, da teroristični napad in umor Butove naj ne bi imel večjega vpliva na dogajanje v Indiji, vendar pa lahko ogrozi mir v regiji. Indija je zaskrbljena predvsem zaradi tega, da bi nestabilnost Pakistana lahko vodila k povečanju terorističnih napadov v indijski pokrajini Kašmir ali pa do bombnih napadov v različnih mestih v tej regiji.
Smrt Butove odmeva tudi po svetu
Svetovni voditelji pa so Pakistan pozvali, naj jih smrt priljubljene političarke ne odvrne od poti proti demokraciji. Ameriški predsednik George Bush je izrazil sožalje vsem Pakistancem in dejal, da ZDA ostro obsojajo strahopetno dejanje morilskih skrajnežev, ki želijo spodkopati pakistansko demokracijo. Dejal je, da morajo odgovorne kaznovati, Pakistance pa pozval, naj počastijo spomin na Benazir Buto z nadaljevanjem demokratičnega procesa, za katerega je tako pogumno dala svoje življenje.
Zločin je obsodil tudi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun, ki je pozval h kaznovanju odgovornih za napad na stabilnost Pakistana. Britanski premier Gordon Brown je prav tako obsodil atentat in dejal, da se ne sme dovoliti, da ekstremisti uničijo demokracijo.“Butova je bila ubita s strani strahopetcev, ki se bojijo demokracije“, je poudaril.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.