
Japonski premier Džuničiro Koizumi je kljub protestom Pekinga in Seula ob obletnici kapitulacije Japonske obiskal sporno svetišče Jasukuni v Tokiu.
Svetišče je posvečeno več kot 2,5 milijona žrtvam japonskih vojn, med katerimi je tudi 14 vojnih zločincev, zaradi česar se na vrstijo polemike na Japonskem ter napatosti med Tokiem in njegovimi sosedi.
Po obisku svetišča je Koizumi pred približno 700.000 udeleženci slovesnosti, ki sta se je udeležila tudi japonski cesar Akihito in cesarica Mičiko, vnovič izrazil obžalovanje in se opravičil za "izjemno trpljenje", ki ga je Japonska povzročila Aziji med drugo svetovno vojno.
V Seulu in Pekingu so v znak nasprotovanja obisku začasno poklicali domov veleposlanika na Japonskem, v Tokiu pa poudarjajo, da je treba nesporazume zaradi svetišča razčistiti.
Ime svetišča Jasakuni sicer izhaja iz klasične kitajske literature in pomeni "prinesti mir narodu".
Šintoistični tempelj je bil zgrajen leta 1869 v okviru prizadevanj za vzpostavitev državne religije in je simbol japonske verske identitete. "Jasakuni je slovesen prostor, kjer častimo padle v vojni, za katere je bila domovina neprecenljiva. Je prostor, kjer molimo in srečujemo duše mrtvih, ne pa prostor za politične ali diplomatske razprave," je dejal predstavnik svetišča Šingo Ohiama.
Pred drugo svetovno vojno je prišlo svetišče pod neposredno pristojnost japonskega obrambnega ministrstva. Postalo je duhovni steber države pa tudi gibalo militarizacije družbe, ki je dosegla vrhunec v tridesetih letih minulega stoletja.

Decembra 1946 je Jasakuni postal zasebno vodeno versko središče, kar je še danes. Pacifistična japonska ustava, ki jo je Japonska po pritiskih Američanov sprejela leta 1947, določa strogo ločitev države in vere. Jasakuni ni grobnica, saj je simbol večnih duš 2.466.532 padlih v enajstih vojnah - dveh državljanskih ter devetih vojnah z Rusijo, Kitajsko, Korejama, Tajvanom ali ZDA. V Jasakuniju ne častijo duš padlih vojakov, temveč vseh tistih, ki so umrli v vojnah, med njimi je tudi 57.000 žensk, 21.000 Korejcev in 28.000 Tajvancev..
Kljub temu Kitajska ter Severna in Južna Koreja v njem vidijo simbol japonske militaristične preteklosti. Odkar je premier, je Koizumi omenjeno šintoistično svetišče v Tokiu obiskal petkrat, vendar doslej še nikoli 15. avgusta. Na jezne odzive sosed japonski premier odgovarja, da v svetišče hodi molit za mir.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.