
Delni rezultati francoskih predsedniških volitev kažejo, da bo dosedanjega francoskega predsednika Jacquesa Chiraca nasledil konservativni kandidat Nicolas Sarkozy.
Dobil naj bi med 53 in 53,2 odstotkov glasov, njegova tekmica Segolene Royal pa okoli 47 odstotkov. Sarkozy je v nagovoru po razglasitvi delnih izidov napovedal, da je sedaj čas, da vrne Franciji, kar mu je dala. Na ulicah se je že zbralo stotine podpornikov Sarkozyja, ki se veselijo zmage svojega kandidata.
Čestitke ob zmagi

Sarkozyja je po telefonu že poklical dosedanji predsednik Jacques Chirac in mu čestital ob zmagi ter zaželel uspešno delo, so sporočili iz Elizejske palače. S Sarkozyjem pa se je po telefonu že pogovarjal tudi ameriški predsednik George W. Bush, ki je francoskemu kolegu čestital za zmago. "ZDA in Francija so zgodovinske zaveznice in partnerice. Predsednik Bush se veseli sodelovanja z novoizvoljenim predsednikom Sarkozyjem, medtem ko bomo nadaljevali naše trdno zavezništvo," so sporočili iz Bele hiše.
Royalova je že priznala poraz in dejala, da bodo za zmago v bodoče potrebne nove povezave. Tudi v njenem taboru je čutiti žalost in razočaranje po tretjem zaporednem porazu na francoskih predsedniških volitvah.
Spet rekordna volilna udeležba

Socialistka Segolene Royal je glasovala v domačem mestu Melle, kjer so ji privrženci vzklikali "Segolene predsednica" in "Zmagali bomo". Royalova na volišču ni dajala izjav, dejala je zgolj, da njena odločitev ni bila težka. Kandidat vladajoče desne Unije za ljudsko gibanje (UMP) Nicolas Sarkozy pa je svoj glas oddal v kraju Neuilly-sur-Seine na obrobju Pariza. Volilna udeležba je bila okoli 85 odstotkov, kar je največ po letu 1981.
Policija v pripravljenosti
Kandidatka socialistov se je za podporo volivcev borila do konca. Ob sklepu kampanje je Royalova v petek posvarila, da bi lahko v Franciji v primeru zmage njenega tekmeca izbruhnilo nasilje. Sarkozy pa ji je odvrnil, da so jo prestrašili rezultati zadnjih javnomnenjskih raziskav, po katerih za njim zaostaja.

Kljub vsemu je francoska policija na dan volitev okrepila svojo prisotnost v najbolj kritičnih četrtih Pariza, kjer so namestili več kot 3000 policistov. Še vedno je prisoten spomin na nerede jeseni 2005, ki so se iz pariških predmestij, kjer so živeli priseljenci, kasneje razširili še v druga francoska mesta.
Po podatkih policije so v noči na nedeljo v Parizu zažgali 34 avtomobilov oziroma nekoliko več kot v prvem krogu 22. aprila.
Kaj sta obljubljala kandidata?
Prebivalci francoskih čezmorskih ozemljih, kot so Guadalupe, Martinique, Francoska Gvajana in arhipelag St. Pierre et Miquelon ob obali Kanade, so svoje glasovnice oddali že v soboto in se tako izognili morebitnim težavam zaradi časovnih razlik.

Nekdanjega notranjega in finančnega ministrua Sarkozyja je v prvem krogu volitev 22. aprila podprlo 31,18 odstotka volivcev, medtem ko je Royalova zbrala 25,97 odstotka podpore.
Na tretje mesto se je uvrstil kandidat desnosredinske Zveze za francosko demokracijo (UDF) Francois Bayrou, ki je ob 84 odstotni udeležbi zbral 18,6 odstotka glasov oziroma 6,8 milijona volivcev, za podporo katerih sta se v zadnjih dneh kampanje borila tudi današnja finalista, ki sta ponujala svoji viziji prihodnje Francije.
52-letni Sarkozy med drugim obljublja nižje davke in nove ukrepe na področju zaposlovanja, kot so fleksibilnost trga delovne sile, nadzor nad priseljevanjem in povratek k francoskim vrednotam. 53-letna Royalova pa je obljubila, da bo posvetila sistemu blaginje in utrjevanju 35-urnega delavnika, ki ga Sarkozy želi spremeniti. Royalova si je tudi želela dvigniti minimalno plačo.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.