
Nekaj sto Albancev se je danes zbralo v Prištini, kjer so se spomnili dveh žrtev sobotnega spopada protestnikov s policijskimi enotami ZN na Kosovu. Protestnika sta umrla danes za posledicami poškodb sobotnega spopada, v katerem je policija ZN na Kosovu s solzivcem razgnala udeležence protestnega shoda v Prištini, ki ga je v Prištini priredilo albansko gibanje Samoopredelitev.
Protestniki zahtevali neodvisnost Kosova
Na ulicah kosovske prestolnice Priština se je včeraj zbralo več tisoč kosovskih Albancev, ki nasprotujejo predlogu posebnega odposlanca Združenih narodov Mattija Ahtisaarija o prihodnjem statusu Kosova in zahtevajo takojšnjo neodvisnost pokrajine.
Sprva mirne demonstracije so se sprevrgle v spopade s policijo, ki je protestnike razgnala s solzivcem. Pri tem je bilo ranjenih več deset ljudi, dve osebi pa sta ponoči podlegli poškodbam. Bili sta med štirimi težje poškodovanimi protestniki.
Kosovskim policistom so morale priskočiti na pomoč mednarodne policijske enote, saj so protesti ušli izpod nadzora, ko je peščica najbolj zagretih začela obmetavati policiste s steklenicami, kamenjen oziroma vsem, kar jim je prišlo pod roke.
Kosovski Albanci želijo neodvisnost

Kosovski Albanci pod vodstvom gibanja Samoopredelitev, ki je pripravila proteste, so prepričani, da Ahtisaarijev predlog "ne gre dovolj daleč" in zahtevajo takojšnjo neodvisnost pokrajine. Vodja gibanja Albin Kurti je povedal, da načrtu nasprotujejo, ker ne vsebuje štirih prvin suverenosti: ne zagotavlja sedeža v ZN pa tudi ne lastne vojske ter obrambnega in zunanjega ministrstva, poleg tega pa bo dosedanjo misijo ZN (UNMIK) zamenjala druga mednarodna civilna misija.
Nezadovoljni tudi Srbi
S predlogom so nezadovoljni tudi v Srbiji, kjer ocenjujejo, da podpira neodvisnost Kosova, kljub temu, da o njej izrecno ne govori.

Proti predlogu so že v sredo protestirali tudi kosovski Srbi. Na shodu v Kosovski Mitrovici, ki je potekal pod geslom Za Kosovo v Srbiji, se je zbralo kakih 10.000 prebivalcev severnega Kosova, kar je največ po protestu v juniju leta 1999, ko so po trimesečni zračni kampanji zveze NATO v pokrajino prišle njene mirovne sile (KFOR).
Srbska skupnost na Kosovu ni zadovoljna s predlogom zato, ker naj bi šlo za "protisrbski načrt Ahtisaarija in albanskih mentorjev, ki predvideva razbitje Srbije".
Kosovski Srbi sicer načrtujejo velik protestni shod tudi 27. februarja pred poslopjem ameriškega veleposlaništva v Beogradu, na katerega naj bi povabili Srbe s Kosova ter "vse tiste, ki podpirajo ozemeljsko celovitost Srbije in njeno ustavo".
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.