Tujina

Mirno proti spornemu zakonu

Pariz, 01. 04. 2006 08.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V več francoskih mestih so potekali protesti. Predsednik Chirac je napovedal, da bo sporni zakon o zaposlitvi podprl.

V francoski družbi so prav mladi skupina, v kateri je brezposelnost najvišja
V francoski družbi so prav mladi skupina, v kateri je brezposelnost najvišja FOTO: Reuters

Več tisoč ljudi je sinoči na francoskih ulicah zopet izrazilo ostro nasprotovanje spornemu zakonu, ki delodajalcem omogoča, da mlajše od 26 let, ki niso zaposleni več kot dve leti, odpusti brez kakršne koli razlage. Dijaki, študentje in predstavniki sindikatov opozarjajo, da je nezaposlenost med mladimi že tako visoka, saj dosega kar 25 odstotkov. Ob tem že dlje časa poudarjajo, da je omenjeni zakon tudi diskriminatoren do mladih, čeprav je francosko ustavno sodišče v četrtek presodilo, da je zakon v skladu s francosko ustavo.

Demonstracije v francoski prestolnici so trajale do tretje ure zjutraj
Demonstracije v francoski prestolnici so trajale do tretje ure zjutraj FOTO: Reuters

V Parizu se je na ulice, sicer nenapovedano in večinoma miroljubno, sinoči odpravilo več tisoč ljudi. Po več sto protestnikov pa se je zbralo tudi v Strasbourgu, Nancyju, Lyonu, Bordeauxu, Lilleu, Le Mansu, Nantesu in Poitiersu.

V sinočnjih protestih so v Parizu aretirali okoli 100 ljudi, dva policista sta bila ranjena.

Protesti so večinoma potekali mirno, le proti jutru je prišlo do posameznih incidentov. Protestni shod v Parizu se je okoli 3. ure zjutraj razbil na manjše skupine, več deset maskiranih mladih je razbijalo šipe in obmetavalo policiste, ki so jim preprečili dostop do znamenite univerze Sorbona.

Posamezni incidenti so se zgodili tudi po drugih mestih v Franciji. V Nantesu je bilo tako po hudih konfliktih med demonstranti in varnostnimi silami aretiranih najmanj deset ljudi.

Predsednik Chirac bo zakon sicer podprl, a zahteva spremembe spornih členov
Predsednik Chirac bo zakon sicer podprl, a zahteva spremembe spornih členov FOTO: Reuters

Predsednik Jacques Chirac je pred tem v televizijskem nagovoru napovedal, da bo potrdil sporni zakon, a ob tem dejal, da je pozval vlado, naj spremeni sporne člene, med drugim tudi tistega, ki določa, da delodajalcu ni treba obrazložiti razlogov za prekinitev delovnega razmerja. Zahteval je tudi skrajšanje poskusnega obdobja, v katerem lahko delodajalci zaposlene, mlajše od 26 let, odpustijo, z dveh na eno leto.

Za potrditev se je Chirac odločil, ker je zakon že sprejel parlament in zato, ker "verjame, da je lahko CPE učinkovito orodje za dvig zaposlenosti". Kot so sporočili iz njegove pisarne, naj bi zakon v uradnem listu objavili že danes ali v nedeljo, s tem pa bo tudi stopil v veljavo.

Kritiki Chiracu očitajo, da je bil njegov govor nerazumljiv, ne strinjajo pa se niti z njegovo odločitvijo, da zakonskega predloga ne bo še enkrat poslal v parlamentarno obravnavo. Sindikalisti in študentje so zato že potrdili, da protestov in splošne stavke, napovedanih za 4. april, ne bodo preklicali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.