Ujetniki v zloglasnem ameriškem oporišču Guantanamo na Kubi so leta 2003 naredili več poskusov samomorov in celo poskus skupinskega samomora, je v torek priznal tiskovni predstavnik ameriškega južnega poveljstva v Miamiju, podpolkovnik Leon Sumpter. Ujetniki so se skušali ubiti z obešanjem in davljenjem, ameriška vojska pa je to opredelila zgolj kot poskuse pridobivanja pozornosti, resnih poskusov pa naj bi bilo precej manj.
Je za poskuse samomorov kriv general Miller?
Zanimivo je, da so ujetniki skušali izvajati samomore kmalu potem, ko je nadzor nad taboriščem prevzel general Geoffrey Miller. Zlorabe v iraškem zaporu Abu Graib so se prav tako začele kmalu po Millerjevem obisku Iraka, obrambno ministrstvo pa ga je po izbruhu škandala začasno celo postavilo na položaj vodje vojaških zaporov v Iraku, dokler ga niso umaknili v Pentagon.
'Trupla ne smejo v ZDA'
Da se je avgusta 2003 v Guantanamu dogajalo nekaj neobičajnega, potrjuje tudi elektronska pošta pripadnikov mornarice, do katere je prišla Ameriška zveza za državljanske svoboščine (ACLU). Imena dopisovalcev so sicer cenzurirana, vendar eden sprašuje drugega, kaj storiti, če ujetnik umre. Drugi odgovarja, da v tem primeru trupla ne smejo prepeljati v ZDA iz "pravnih razlogov". To naj bi pomenilo, da bi lahko imeli težave na ameriških sodiščih.
Po priznanju vojske je bil teden od 18. do 26. avgusta leta 2003 v Guantanamu teden "protestov", ki so jih zaporniki izražali na različne načine, med drugim s poskusi samomorov.
350 se jih je skušalo ubiti
22. avgusta se jih je skušalo naenkrat ubiti 10, pri čemer sta v ambulanti s poškodbami končala dva, drugi pa naj bi po Sumpterjevih besedah le skušali pritegniti pozornost. Od leta 2003 je bilo v Guantanamu sicer skupaj 350 poskusov samomora, med temi 120 z obešanjem. Vojska pa je doslej kot "resničen" poskus samomora priznala le 34 primerov, pri čemer je eden od ujetnikov dobil trajne poškodbe možganov.