
V Veliki Britaniji so našli devet poginulih labodov, za katere so sumili, da so poginili zaradi ptičje gripe. Kot so pokazali testi, živali niso bile okužene s človeku nevarno različico virusa ptičje gripe H5N1, poroča britanska televizija Sky news.
Kljub preplahu britansko zdravstveno ministrstvo še ne govori o nevarnosti ptičje gripe v državi in ne poziva k preventivnim ukrepom pred boleznijo.
Kot je v nedeljo dejal britanski kmetijski minister Ben Bradshaw, je zdaj, ko je ptičja gripa dosegla Francijo, "bolj verjetno", da bo dosegla tudi Veliko Britanijo, vendar pa to ni nujno neizogibno. Zato britanskim rejcem perutnine še ni potrebno zapirati svojih domačih ptic, je dejal. So pa pozvali prebivalce, naj bodo bolj pozorni na poginule ptice. V ta namen so vzpostavili tudi posebno "vročo" telefonsko linijo.
Na ta način so odkrili tudi omenjenih devet poginulih labodov. Našli so jih v različnih delih države, za zdaj pa prisotnosti virusa ptičje gripe pri njih še niso potrdili, so poudarili na britanski veterinarski upravi. Divje ptice namreč poginjajo zaradi številnih vzrokov, so še dodali, kljub temu pa zatrdili, da se testiranja nadaljujejo, tudi v referenčnem laboratoriju Evropske unije Weybridge na jugovzhodu Anglije.

Zaradi ptičje gripe v Franciji sicer zaskrbljenost narašča tudi v sosednji Španiji. Po vsej državi mrzlično zbirajo mrtve ptice, za zdaj pa sta sumljivi predvsem dve divji raci, ki so ju ta konec tedna odkrili na severu Španije. Doslej v državi sicer še niso potrdili, da bi katera izmed najdenih poginulih ptic poginila zaradi virusa ptičje gripe.
Medtem se v Nemčiji stopnjuje mrzlični boj proti širjenju virusa. Vse več je tudi kritik, da oblasti za boj proti širjenju tega nevarnega virusa namenjajo premalo sredstev in pomoči, vendar uradni Berlin za zdaj kritike zavrača. Kot je povedal nemški minister za kmetijstvo Horst Seehofer, so na otok Rügen na severovzhodu Nemčije, ki je med najhuje prizadetimi območji v Nemčiji, poslali 250 vojakov Bundeswehra. Pomagali naj bi pri čim hitrejšem zbiranju poginulih ptic, da bi preprečili širjenje okužbe med divjimi pticami.
Tudi iz Bosne poročajo o prvem primeru ptičje gripe. Na Malom Plivskom jezeru pri Jajcu so odkrili dva laboda, okužena z virusom H5, je sporočil glavni veterinarski inšpektor Jožo Bagarić. Tkiva poginulih ptic so poslali v britanski laboratorij Weybridge, kjer bodo ugotovili, ali gre za okužbo z visoko patogenim virusom H5N1. Rezultati naj bi bili znani do konca tedna.
Ptičja gripa pa se je zopet pojavila tudi na Hrvaškem, so potrdili s hrvaškega ministrstva za kmetijstvo. Z virusom H5 je bil namreč okužen labod, ki so ga našli sredi meseca na otoku Čiovo pri Trogirju. Vzorce laboda so poslali na dodatna testiranja v referenčni laboratorij v Weybrodge.
Madžarski laboratoriji so sicer že minuli teden potrdili prisotnost virusa H5N1 pri treh mrtvih labodih najdenih na jugu države, sedaj pa poročajo še o četrtem in petem primeru okužbe pri labodih, najdenih na tem območju. Ker je bilo vseh pet okuženih živali najdenih na istem območju - v dveh sosednjih vaseh kakih 170 kilometrov južno od Budimpešte, blizu meje s Srbijo in Hrvaško - dodatni varnostni ukrepi zaenkrat niso potrebni. Na rezultate testiranj v referenčnem laboratoriju EU v Veliki Britaniji Madžarska še čaka.
V Bolgariji, kjer so virus H5N1 prvič potrdili 11. februarja, pa so potrdili še tri okužbe s ptičjo gripo pri živalih, obstaja pa tudi sum človeške okužbe. V Plovdivu na jugu Bolgarije je namreč minulo noč umrla ženska, ki so jo pred dnevi sprejeli v bolnišnico s simptomi ptičje gripe.
Državni laboratorij v Sofiji je potrdil, da so bili testi negativni na visoko patogeni virus ptičje gripe H5N1, vendar so zdravniki zahtevali nadaljnje krvne preiskave v laboratoriju v prestolnici.
Zakol 500.000 kokoši?

Na indijskem območju Maharaštra, kjer so odkrili ptice, okužene s H5N1, so zdravstveni delavci opravljali preglede na domu, da bi videli, ali se je okužil kateri od prebivalcev. Trenutno je na opazovanju 30 ljudi, za katere sumijo, da so zboleli za ptičjo gripo.
Strokovnjaki so sicer zagotovili, da je bolezen pod nadzorom, zato panika ni potrebna. Na območju je v zadnjem času umrlo okoli 50.000 ptic, mnoge od njih so bile okužene z nevarnim virusom H5N1.
Indijski veterinarji so prav tako izvajali preventivni zakol perutnine. Zaklali so na tisoče kokoši, indijski minister za zdravje Anbumani Ramados pa je sporočil, da bodo morali najverjetneje zaklati med 300.000 in 500.000 ptic.
EU za zdaj brez izrednih ukrepov
Evropska unija se za zdaj ni odločila za sprejem izrednih ukrepov na račun gospodarske škode, ki je zaradi pojava ptičje gripe pri divjih pticah doletela rejce perutnine in predelovalno industrijo v več članicah, tudi v Sloveniji. Kot je po zasedanju kmetijskih ministrov EU povedala komisarka za kmetijstvo Mariann Fischer Boel, pa bo Evropska komisija "s pozitivnim pristopom" preučila vse morebitne zahteve članic, da industriji pomagajo same.
"Razmere zelo podrobno spremljamo. Za zdaj izbruha ptičje gripe med perutnino ni in upamo, da bo tako tudi ostalo. Odprti smo za rešitve in državna pomoč članic je ena od možnosti, pri čemer je sicer treba upoštevati omejitve. Druga možnost so polletna izredna posojila za kmete v gospodarskih težavah," je navedla komisarka.
A izrednih ukrepov Evropska komisija za zdaj ne predlaga. "Ta možnost seveda ni izključena, a za zdaj ostajamo v okviru že veljavnega. Če pa bo situacija to zahtevala, bomo razmislili tudi o drugih instrumentih, vendar je za vse dodatne ukrepe potrebna tudi odobritev Evropskega parlamenta, kar bo nekaj časa trajalo," je nadalje pojasnila Fischer Boelova.
"Če bi prišlo do izbruha ptičje gripe pri perutnini, je možnost za nadomestila za izgubo predvidena," je nadalje razložila komisarka. Takšne kompenzacije je danes sicer zahtevalo kar nekaj držav članic, tudi Slovenija, vendar komisija vztraja, da pravne podlage zanje v tem trenutku ni. Edina možnost, ki jo komisija ima, je povečanje izvoznih nadomestil, kar pa je mehanizem, ki se ga že poslužuje, so povedali v Bruslju.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.