Čeprav so organizatorji po pozivu belgijskih oblasti zaradi varnostnih tveganj odpovedali za danes napovedani "shod proti strahu" v spomin na žrtve torkovih terorističnih napadov, se je okoli cvetja, sveč in sporočil pred poslopjem nekdanje borze zbralo mnogo ljudi.
A na trg Place de la Bourse je prišlo tudi okoli 200 nogometnih huliganov, privržencev skrajne desnice. Policija je na trg poslala vodne topove.
Huligani so vzklikali nacionalistične slogane in slogane proti migrantom, policija pa je pridržala najmanj enega nasilneža.
Eden od huliganov je za AFP povedal, da so "nogometni huligani, ki nimajo nikakršnih povezav s politiko". "Tu smo zaradi žrtev, da jim izkažemo spoštovanje," je dejal.
Na več deset ljudi, ki so se v tišini in s pesmijo prišli poklonit 28 smrtnim žrtvam torkovih terorističnih napadov, pa so vpili: "Pomagači teroristov".
Na policiste so metali pirotehnična sredstva, povzročili pa so tudi nekaj škode na javnih površinah. Med drugim naj bi v policiste vrgli izruvan prometni znak.
Policija je nato huligane pospremila na vlake, s katerimi so zapustili mesto.
Belgijski premier Charles Michel je pozval k zadržanosti. Pozval je k spoštovanju tistih, ki so se prišli poklonit žrtvam in obsodil nasilni vdor na trg.
#Bruxelles Les hooligans repoussés de la place de la Bourse en direction de Rogier. pic.twitter.com/LCHWuXtdeM
— Arnaud Bédat (@ArnaudBedat) March 27, 2016
Italijani aretirali Alžirca
Italijanski organi pregona so v povezavi s terorističnimi napadi v Bruslju in Parizu v mestu Bellizzi v južni regiji Salerno aretirali alžirskega državljana Djamala Eddina Oualija.
Belgijske oblasti so za 40-letnikom izdale evropski zaporni nalog, saj je osumljen sodelovanja v kriminalni mreži, ki izdeluje ponarejene dokumenta za nezakonite priseljence. Priskrbel naj bi jih tudi teroristom v Bruslju in Parizu, da so z njimi lahko potovali med državami.
Ouali je sum policije vzbudil, ko je lokalni uslužbenec za migracije preverjal njegovo dovoljenje za bivanje. Moškega z istim imenom, ki je pripadal isti kriminalni mreži, je policija iskala od 6. januarja. V njegovi delavnici so nato zasegli več sto digitalnih fotografij, med njimi fotografije treh, ki so načrtovali novembrske napade v Parizu, pa tudi Najima Laachraouija, samomorilskega napadalca na bruseljskem letališču Zaventem.
Italijanska policija bo Oualija v prihodnjih dneh izročila belgijskim kolegom, in raziskala, kdaj in kako je prišel v Italijo.
Salerno arrestato algerino ricercato in Belgio per favoreggiamento immigrazione clandestina legata a strage Parigi pic.twitter.com/4TxOFvnEVS
— Polizia di Stato (@poliziadistato) March 26, 2016
Na zaslišanju danes ni hotel odgovarjati na vprašanja, je povedal sodnik, pristojen za preiskavo. Predstavnik policije pa je povedal, da ga bodo izročili Belgiji ter da je zaslišanje o tem vprašanju predvideno za petek.
Obtožnice vložili zoper tri moške
Belgijsko tožilstvo je danes sporočilo, da so zoper Fajcala Cheffoua, nekdanjega samostojnega novinarja, ki so ga prijeli med racijami v četrtek, vložili obtožnico zaradi terorističnih umorov, poskusov umorov in sodelovanja v teroristični organizaciji.
Še vedno pa ni uradno potrjeno, da je Cheffou tudi moški v svetlih oblačilih, ki so ga varnostne kamere posnele na letališču ob dveh samomorilskih napadalcih. Med preiskavo njegovega doma niso našli nobenega orožja ali eksploziva, je pa župan Bruslja Yvan Mayeur za časnik Le Soir povedal, da je Cheffou oblastem poznan in ga je označil za "nevarno osebo". Policisti naj bi ga večkrat obravnavali, ker je v enem od parkov prepričeval azilante, naj se mu pridružijo in se radikalizirajo.
Third attacker from #Zavantem ID as Faycal Cheffou. Worked as a journalist before. https://t.co/PGf1MJJJGA pic.twitter.com/ppLtZnrtZv
— Björn Stritzel (@bjoernstritzel) March 26, 2016
Poleg njega so tožilci obtožnici zaradi sodelovanja v teroristični organizaciji vložili še zoper dva moška - Abderrahmaneja A., ki so ga v okviru preiskave spodletelega četrtkovega terorističnega napada v pariškem predmestju Argenteuil med policijsko akcijo na tramvaj postaji ustrelili v nogo, ter Rabaha N., ki so ga prijeli v povezavi z aretacijo Reda Kriketa, pri katerem so v stanovanju, ki ga je uporabljal, našli orožje in eksploziv.
Francoski notranji minister Bernard Cazeneuve je takrat povedal, da je bil Kriket ob aretaciji "v napredni fazi" načrta za izvedbo napada v Franciji, da pa ni nobenih otipljivih dokazov, da je povezan z napadi v Bruslju ali Parizu novembra lani. Kriketa so v Bruslju februarja v odsotnosti obsodili zaradi sodelovanja v džihadistični mreži okoli znanega islamističnega rekruta Kalida Zerkanija. Del te mreže sta bila tudi novembra ubiti Abdelhamid Abaaoud, glavni organizator terorističnih napadov v Parizu, in Laachraoui, ki se je v torek razstrelil na bruseljskem letališču.
Zgradba bruseljskega letališča je kljub poškodbam stabilna
Na bruseljskem letališču Zaventem sicer po torkovih bombnih napadih še vedno potekajo obnovitvena dela, uvajajo pa tudi nove varnostne ukrepe, zato ga pred torkom ne bodo odprli.
"Skupina inženirjev, tehnikov in neodvisnih zunanjih strokovnjakov je, ko so preiskovalci zapustili terminal, v soboto zvečer opravila prvo analizo škode, ki so jo povzročile eksplozije. Analiza je pokazala, da sta tako glavna kot povezovalna zgradba, namenjena pregledu potnikov in prtljage, stabilni," so danes sporočili z letališča. Preverili bodo, ali je v poslopje mogoče namestiti začasna mesta za prijave potnikov za lete.
Nizozemci na zahtevo francoskih oblasti aretirali Francoza
Nizozemski tožilec je sporočil, da so v Rotterdamu na zahtevo francoskih oblasti aretirali 32-letnega Francoza, ki ga sumijo vpletenosti v načrtovanje terorističnega napada. Tožilec je povedal, da so Francozi zahtevo vložili v petek, ko so zanj izvedeli med preiskavo. Izročitev Franciji naj bi se zgodila v kratkem.
Umrlo 28 civilistov in trije napadalci
Belgijsko tožilstvo je včeraj na tiskovni konferenci povedalo, da je v napadih v Bruslju umrlo 31 oseb, od tega trije napadalci. Od 28 žrtev so identificirali 24 oseb. 13 je Belgijcev, 11 ljudi pa je različnih državljanstev.
Serge Jennes, eden od zdravnikov v bolnišnici, kjer zdravijo še 93 poškodovancev, je povedal, da jih je pet na intenzivni negi, 15 pa jih je utrpelo resne opekline. Zdravnik, ki je v svoji karieri delal tudi v Afganistanu, je povedal, da so bili s sodelavci šokirani, ko so videli, v kakšnem stanju so nekatere ženske in otroci.
KOMENTARJI (417)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.