Rutelli je med drugim stavil "deset evrov", da Berlusconi ne bo mogel voditi zunanjega ministrstva pol leta, če pa bo to storil, bo to po njegovih besedah neodgovorno. Ruggiero, ki je spomnil, da je bil prav v Kapitolu 25. marca 1957 podpisan sporazum o Evropski gospodarski skupnosti, je zbrano množico vprašal, kdo bo zastopal Italijo na prihodnjih mednarodnih srečanjih.
"Ruggierov odstop je hud udarec za verodostojnost Italije v Evropi. Dvomi v evropsko prepričanje rimske vlade bodo vse večji," je na srečanju poudaril nekdanji italijanski premier Massimo D'Alema. Ter dodal, da pomeni odstop Ruggiera zmago za protievropska stališča vodje desnopopulistične Severne lige in ministra za reforme Umberta Bossija. Tudi Rutelli je menil, da je odstop Ruggiera "največja politična zmaga" Bossija. "Ne želimo vlade, v kateri bo prevladovala Bossijeva linija," je poudaril Rutelli in pri tem dodal: "Mi smo Evropejci, mi smo za širitev."
D'Alema je Berlusconija še pozval, naj parlamentu čimprej poroča o krizi, ki jo je povzročil odstop zunanjega ministra. Z odstopom Ruggiera je Italija izgubila poroka za kontinuiteto v evropski politiki, je še menil D'Alema.
Vladna koalicija je kritizirala demonstracije opozicije. Vodja poslanske skupine Berlusconijeve stranke Naprej Italija v poslanski zbornici, Elio Vito, je menil, da je bil shod popolnoma neutemeljen. Po njegovem mnenju je opozicija izkoristila Ruggierov odstop, da bi napadla vlado in jo oblatila na evropski ravni.
Berlusconi še najmanj šest mesecev
Italijanski premier Silvio Berlusconi, ki je po odstopu zunanjega ministra Renata Ruggiera prevzel vodenje zunanjega ministrstva, namerava na čelu italijanske diplomacije ostati najmanj šest mesecev.

"Zunanje ministrstvo nameravam voditi najmanj pol leta, morda celo dlje, zato vam ni treba ugibati, kdo bo novi zunanji minister," je zatrdil Berlusconi. Za italijanski dnevnik Corriere della Sera je Berlusconi izrazil prepričanje, da je treba delo veleposlanikov in konzulov vrednotiti na podlagi trgovinske menjave oziroma glede na povečanje izvoza naših izdelkov. Kot je še dejal, odhod Ruggiera v njegovih očeh ne bo spremenil ničesar v kontinuiteti italijanske zunanje politike, saj slednjo vodijo šefi vlad.
Berlusconi je tudi zavrnil očitke, zaradi katerih je odšel Ruggiero. Ta je namreč vladi ob dokončni uvedbi skupne evropske valute evro očital evroskepticizem.
Medtem je opozicijska zveza levousmerjenih strank Oljka za danes napovedala proteste v Rimu, na katerih naj bi demonstrirali proti nasprotnikom Evrope v vladi.
Odziv stranke Slovenske skupnosti
Stranka Slovenske skupnosti (SSk) je že izrazila zaskrbljenost zaradi odstopa italijanskega zunanjega ministra Ruggiera in napovedi premiera Silvia Berlusconija, da bo nekaj časa sam vodil državno zunanjo politiko. Deželni tajnik SSk Damijan Terpin je pri tem opozoril na možnost ponovnega odpiranja vprašanja premoženja optantov in posledično oviranja pridruževanja Slovenije Evropski uniji.

Terpin je dejal, da je Ruggierov odstop, gledano z vidika Slovenije, po vsej verjetnosti zaskrbljujoče dejstvo glede na zadržano stališče nekdanjega italijanskega zunanjega ministra v zvezi z vprašanjem optantov. Kar se tiče položaja slovenske manjšine v Italiji, je Terpin pojasnil, da je do uresničevanja zaščitnega zakona Ruggiero imel sicer splošno, a pozitivno stališče.
Gledano s širšega političnega vidika pa je Ruggierov odstop po Terpinovem mnenju zelo zaskrbljujoč za Italijo, saj v desnosredinski vladni koaliciji in pri premieru Berlusconiju utegnejo prevladati stališča, ki Italijo potiskajo nazaj v preteklost, zlasti kar zadeva odnos do Evrope. Terpin je še posebej zaskrbljen, ker je imel Ruggiero pozitivno stališče do širitve Evropske unije in torej tudi do vključitve Slovenije v EU.
Izkušnje s prejšnjo Berlusconijevo vlado pa po mnenju tajnika SSk ne obetajo nič dobrega, če izvzamemo seveda Berlusconijevo zagotovilo, da ne bo postavljal težav vključevanju Slovenije v EU. Terpin je pri tem omenil možnost ponovnega odpiranja vprašanja premoženja optantov in posledično oviranja pridruževanja Slovenije EU. "Zato smo tudi kot manjšina dokaj zaskrbljeni," je še dejal tajnik SSk.