Italijanski časnik La Repubblica je poročal, da naj migranti ne bi imeli možnosti zaprositi za azil.
Italijanska oskrbovalna ladja Asso Ventotto je delala za libijsko naftno ploščad, ko je rešila migrante. Po nepotrjenih informacijah iz Bruslja, naj bi bila na krovu prisotna tudi libijska obalna straža, zaradi katerih so libijske oblasti ladji odredile, da pripluje v Tripoli.
Tiskovni predstavnik Mednarodne organizacije za migracije (IOM) je potrdil, da je ladja odplula do Libije, a podrobnosti še niso znane.
Evropska komisija se ni želela odzvati glede tega primera in je sporočila, da so za to odgovorne italijanske oblasti. So pa pojasnili, da ladje članic EU rešenih migrantov po mednarodnem pravu načeloma ne bi smele vračati v Libijo, to velja tudi za primere, ko reševalna akcija poteka v vodah, za katere je sicer odgovornost prevzela Libija.
V tem primeru bi se morali kapitani ladij upreti navodilom libijske obalne straže in poiskati varno pristanišče. Po mednarodnem pravu so to kraji, kjer življenja rešenih niso več ogrožena in imajo vsaj osnovni dostop do oskrbe, nastanitve in zdravljenja.
Teh pogojev pa po oceni komisije Libija ne izpolnjuje, je dejala tiskovna predstavnica komisije, ki je ob tem spomnila na nevladne organizacije, ki poročajo o kršenju pravic v Libiji.
Libija je konec junija vzpostavila lastno območje iskanja in reševanja, ki sega tudi v mednarodne vode. Tam je sedaj odgovorna za koordinacijo in ladjam narekuje, kam naj gredo.
Italijanski notranji minister Matteo Salvini je danes sicer govoril o 611 migrantih, ki jih je libijska obalna straža rešila v več akcijah in prepeljala nazaj v Libijo. Ob tem je dodal, da italijanska obalna straža ni koordinirala akcij niti sodelovala v njih.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.