Tudi poznavalci razmer so napovedali, da bo glasovanje uspešno, saj je imel predlog zagotovljeno dvotretjinsko podporo. Predlogu so nasprotovali le italijanski komunisti in Stranka komunistične prenove. Po anketah sodeč velika večina Italijanov meni, da je potrebno spremeniti italijansko ustavo in s tem prekiniti izgnanstvo italijanske kraljeve družine Savoia. Prisilno izgnanstvo kraljeve družine, ki traja že 56 let, nima več smisla, pravi kar 77 odstotkov Italijanov.
Po glasovanje v senatu, mora o predlogu glasovati še poslanska zbornica. Če bo sprememba ustave dobila dovolj veliko podporo tudi tam, bosta oba domova italijanskega parlamenta o predlogu še enkrat glasovala čez tri mesece. V primeru, da v drugem krogu glasovanja v parlamentu ne bo zadostne dvotretjinske večine, bo o vprašanju sklican referendum.
V 13. prehodni določbi italijanske ustave piše, da člani in potomci dinastije Savoia nimajo volilne pravice in ne morejo zasesti javnih služb v Italiji, prav tako ne smejo kandidirati na volitvah. Drugi odstavek določbe nekdanjim italijanskim kraljem, njihovim ženam in moškim potomcem prepoveduje vstop na italijansko ozemlje. Ta dva odstavka naj bi sedaj črtali iz ustave. Zadnji del določbe, katere pa naj ne bi ukinili, sicer Savojcem odvzema lastnino v Italiji, ki je pripadla državi.
Italija je monarhijo odpravila po koncu druge svetovne vojne, po ustavnem referendumu 2. junija 1946, na katerem so se Italijani odločili za republiko. Savojska družina si že več let močno prizadeva, da bi dobila pravico do vrnitve v Italijo. Lobirala je pri Evropskem parlamentu in italijanskih parlamentarcih ter tudi vložila tožbo na Evropsko sodišče za človekove pravice. Sodišče je nedavno preložilo razpravo o primeru, s čimer je dalo možnost italijanskemu parlamentu, da razpravlja o zadevi.
Emmanuel Filiberto, vnuk zadnjega italijanskega kralja Umberta II., je dejal, da bi se najprej vrnil v Italijo kot turist. 29-letni bančnik je odraščal v Ženevi, kjer ima družina vilo. Njegov 64-letni oče Victor Emmanuel je bil star devet let, ko je moral zapustiti Italijo. Pred dnevi sta oba v pismu prisegla zvestobo italijanski ustavi, da bi pridobila še večjo podporo za vrnitev. Ta gesta pa je vzbudila veliko negodovanja pri nemalo italijanskih monarhistih, ki še vedno zahtevajo vrnitev kraljevih draguljev in druge lastnine.