Krizni časi so Italijane prisilili v krčenje izdatkov tudi pri najosnovnejših življenjskih potrebščinah. Rezultati ankete italijanskega inštituta za raziskovanje javnega mnenja SWG kažejo, da so Italijani od začetka letošnjega leta izdatke za živila zmanjšali za 35,8 odstotka. Italijani ne varčujejo le pri količini živil, ampak tudi pri njihovi kakovosti. Odpovedujejo se ribam, mesu, alkoholnim pijačam in sadju, povečuje pa se povpraševanje po cenejših testeninah. Zmanjšali so tudi izdatke za potovanja, oblačila in dejavnosti v prostem času.
Vedno več italijanskih družin se odloča za nakupe v trgovinah z nižjimi cenami, 49 odstotkov Italijanov pa primerja cene izdelkov različnih trgovskih ponudnikov in izbere najcenejšega.
V Italiji sicer obstajajo velike razlike v odhodkih na osebo med industrijskim severnim delom države in revnim jugom. Po podatkih italijanskega statističnega urada Istat so v letu 2011 povprečni mesečni izdatki družine v Lombardiji znašali 3033 evrov, na Južnem Tirolskem 2941 evrov in na Siciliji 1635 evrov.
Sicer pa se je italijanska vlada ponoči dogovorila o vrsti novih varčevalnih ukrepov, med katerimi je tudi znižanje plač javnih uslužbencev. Vlada pod vodstvom Maria Montija bo tako v treh letih po načrtih privarčevala 26 milijard evrov, večino pri zdravstvu in javni upravi. "Letos bo prihranek 4,5 milijarde evrov, prihodnje leto 10,5 milijarde evrov, leta 2014 pa 11 milijard evrov," je poudaril Monti.
Po pojasnilih namestnika gospodarskega ministra Vittoria Grillija načrtovani ukrepi vsebujejo tudi 20-odstotno zmanjšanje obsega vodilnih delavcev v javnem sektorju in 10-odstotno krčenje števila ostalih javnih uslužbencev. To bo najbrž razburilo sindikate in okrepilo grožnjo stavk.
Vlada je aprila načeloma potrdila varčevalne ukrepe, s katerimi bi letos pri javni porabi Italija privarčevala 4,2 milijarde evrov, vendar v Rimu zdaj ocenjujejo, da so potrebni ostrejši rezi.
Kot je po sedmih urah zasedanja vlade dejal Monti, so rezi potrebni, če se želijo izogniti zvišanju davka na dodano vrednost v višini dveh odstotnih točk, kar bi bilo sicer v nasprotnem primeru nujno.
Med ostalimi proračunskimi rezi so tudi 50-odstotno znižanje razpoložljivih sredstev za avtomobilski park državnih ustanov. Vlada se je odločila tudi, da bo sklad za študentske štipendije letos skromnejši za 200 milijonov evrov, prihodnje leto pa za 300 milijonov evrov. Ravno tako bodo rez občutili na lokalni ravni, torej regije.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.