Predsednik italijanskega senata Franco Marini ni dobil politične podpore za oblikovanje prehodne vlade. Njena naloga bi bila reforma volilnega sistema, s čimer bi poskrbeli, da se oblast ne bi menjavala kot po tekočem traku. To se je dogajalo doslej, Italija je namreč znana kot država, kjer skoraj nobena vlada ne dokonča svojega mandata.
Vendar pa se opozicija pod vodstvom medijskega magnata Silvia Berlusconija z oblikovanjem prehodne vlade ni strinjala. Vseskozi je zahtevala predčasne volitve, javnomnenjske raziskave ji namreč napovedujejo gladko zmago. Franco Marini je zato nad nalogo, ki mu jo je dodelil predsednik Giorgio Napolitano, obupal.
Napolitano se mora zdaj odločiti, ali bo razpustil parlament in razpisal volitve. To pa je, ugotavljajo analitiki, zdaj že neizogibno.
'Izgubljena priložnost'
Forza Italija Silvija Berlusconija in Nacionalno zavezništvo Gianfranca Finija v en glas zatrjujeta, da bi bila prehodna vlada le izguba časa. Potrebujemo tri mesece, ne trideset let, da napišemo nova pravila, pa odgovarja rimski župan in predsednik levosredinske Demokratske stranke Walter Veltroni. Tvegamo, da bomo spustili odlično priložnost, je še dejal. "Kratko sodelovanje danes bi poskrbelo za to, da bi bila Italija jutri bolj stabilna,“ je še dodal. "Najprej volitve, potem pogovori," na to odgovarja Berlusconi.
Volitve marca ali aprila
Marini je Napolitanu že uradno sporočil, da mu naloga ni uspela. Glede na to, da desnosredinske stranke nikakor niso pripravljene na dogovor, predsedniku ne preostane drugega kot razpis predčasnih volitev.
Po poročanju spletne strani časnika La Stampa bi bile te lahko najprej 23. marca, a je na ta dan velika noč, najkasneje pa 13. aprila. To pomeni, da se bodo Italijani na volišča podali 30. in 31. marca, 6. in 7. aprila ali 13. in 14. aprila. Najverjetnejši naj bi bil prav zadnji datum.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.