
Dan po doslej najobsežnejšem električnem mrku v zgodovini Italije so po navedbah italijanskega elektrodistribucijskega podjetja ENEL uspeli odpraviti še zadnje motnje v električnem omrežju, tako da je elektrika spet prišla v domove po vsej državi. Danes je normalno stekel tudi železniški promet, potem ko je v nedeljo na vlakih ali na železniških postajah obtičalo več deset tisoč potnikov.
Mrk je povzročil veliko škodo tudi podjetjem in trgovinam. Po navedbah združenja trgovcev Confcommercio naj bi škoda, ki jo je izpad elektrike povzročil industriji zamrznjene prehrane, veleblagovnicam, slaščičarnam, restavracijam in barom, znašala 120 milijonov evrov. Prehrambena podjetja naj bi vladi, ki ji očitajo pomanjkljivo energijsko politiko, zagrozila s tožbami.
Kdo je kriv za "zamračitev" Italije?
Italijanska vlada in pravosodne oblasti so zaradi električnega mrka že uvedle preiskavo, vlada premiera Silvia Berlusconija pa je napovedala posebne ukrepe za preprečitev podobnih izpadov v prihodnje. Tudi italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi je pritisnil na vlado, naj začne graditi nove elektrarne, levosredinska opozicija pa je od vlade zahtevala opravičilo zaradi kaosa, ki ga je povzročil mrk. Levica je tudi znova zahtevala odstop ministra za industrijo Antonia Marzana. Italija je med članicami EU sicer najbolj odvisna od elektrike iz tujine.

Glede vzroka za izpad elektrike sta Francija in Švica, iz katerih Italija dobiva del električne energije, sicer priznali, da je v njunem omrežju v noči na nedeljo prišlo do motenj, a sta zavrnili obtožbe, da sta povzročili mrk v Italiji. Kot pojasnjujejo pristojne oblasti v italijanskih sosedah, se Italija ni dovolj hitro odzvala na pomanjkanje električne energije, do katerega je prišlo v noči na nedeljo. Nejasno je tudi, zakaj je do izpada prišlo ponoči, ko je poraba energije najnižja.
Italijanski mediji so se na mrk odzvali kritično. Italijanski dnevnik La Stampa tako piše o 30 letih zgrešene energetske politike, pa tudi drugi mediji namigujejo, da je država v zadnjih desetletjih premalo storila na področju oskrbe z električno energijo. Težave na tem področju sicer v Italiji niso nič novega. Tako so zaradi preobremenjenosti električnega omrežja na Apeninskem polotoku letos poleti večkrat uvedli redukcije električnega toka. Elektrodistribucijska podjetja so sicer že lansko zimo posvarila pred motnjami v oskrbi z elektriko, poleti pa so bila opozorila zaradi suše še pogostejša.