Malta je danes le potrdila, da bo dovolila vplutje ladje Lifeline nemške nevladne organizacije Mission Lifeline, ki je v četrtek v Sredozemskem morju rešila več kot 230 migrantov, med njimi otroke in nosečnico. Omenjeni ladji italijanske in malteške oblasti sprva niso dovolile vplutja v njihova pristanišča. Malta je svojo odločitev pogojuje s tem, da nekatere migrante sprejmejo tudi druge države članice EU.
Pomoč so že obljubile Italija, Francija, Španija in Portugalska.
"Ravno sem po telefonu govoril s premierjem Muscatom, ladja nevladne organizacije Lifeline se bo zasidrala na Malti," je sporočil italijanski premier Giuseppe Conte, še preden je to potrdila Malta. Ob tem je obljubil, da bo Italija prevzela del rešenih migrantov.
Francija je danes sporočila, da se zdi, da se za ladjo obeta "evropska rešitev" in da ji bodo dovolili pristanek na Malti.
Italija sprejela tovorno ladjo s 108 migranti
Danski tovorni ladji Alexander Maersk, na kateri je več kot 100 migrantov, pa so medtem dovolili vplutje v italijansko pristanišče Pozzallo na Siciliji. To je v ponedeljek zvečer potrdil župan Pozzalla Roberto Ammatuna. "Danes je pomemben dan, saj je pokazal, da je solidarnost še vedno razširjena," je povedal.
Ladja je v petek po navodilih italijanske obalne straže rešila 108 migrantov, vendar pa ji Salvini ni dovolil vstopa v italijanska pristanišča.
Danska ministrica za priseljevanje Inger Stojberg je pred tem v ponedeljek poudarila, da "so bili ti migranti namenjeni v Italijo in da jih mora zato sprejeti Italija". Dodala je, da je ta zastoj podjetje Maersk Line, ki upravlja ladjo, "stal veliko denarja".
Tudi v podjetju so pozvali k hitri rešitvi. "To predstavlja varnostno in zdravstveno tveganje, tako za posadko kot tudi za uboge migrante na krovu," so povedali.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.