V Italiji se je začel dvodnevni referendum o tem, ali naj država začne del električne energije zagotavljati z jedrskimi elektrarnami ali ne. Čeprav je vlada premierja Silvia Berlusconija nedavno zamrznila načrtovano gradnjo jedrskih elektrarn, nasprotniki jedrskega programa želijo popolno prepoved gradnje.
Nasprotovanje jedrski energiji se je, podobno kot drugod po Evropi, tudi v Italiji močno okrepilo po nesreči v jedrski elektrarni Fukušima na Japonskem po katastrofalnem potresu in cunamiju 11. marca. Po javnomnenjskih raziskavah jedrskemu programu nasprotuje prek 70 odstotkov Italijanov.

Kljub temu pa izid referenduma ni gotov. Za veljavnost rezultatov je namreč potrebna večinska udeležba 47 milijonov volilnih upravičencev doma in 3,2 milijona Italijanov v tujini, kar pa je nazadnje uspelo davnega leta 1995.
Nič nenavadnega torej, da je bila referendumska kampanja zelo intenzivna in da je udeležbo napovedal tudi sam predsednik republike Giorgio Napolitano, rekoč, da vedno opravi svojo dolžnost.
V petek, zadnji dan referendumske kampanje, so po državi potekala zborovanja, predvsem proti jedrskemu programu. Aktivisti Greenpeaca so na zidu rimskega Koloseja in na mostu Ponte Vecchio v Firencah razobesili transparente, ki so volivce pozivali k blokadi jedrskega programa.
Italijani, ki so lahko svoje glasove na voliščih oddali danes do 22. ure ali pa bodo to storili v ponedeljek med 6. in 15. uro, pa te dni odločajo tudi o odpravi zakona o privatizaciji sistemov za oskrbo z vodo in o odpravi delne imunitete premierja ter ministrov pred sodnimi postopki. Izide je pričakovati v ponedeljek.
Zakon o privatizaciji oskrbe z vodo je Berlusconijeva vlada sprejela leta 2009, določa pa, da morajo vse občine sisteme privatizirati do konca tega leta in ceno vode prepustiti trgu.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.