Italijanski šolski in univerzitetni sektor sta za danes po skoraj mesec dni trajajočih protestih in zasedbah šol napovedala splošno stavko, katere vzrok je nestrinjanje z ukrepi, ki jih predvideva odlok šolske ministrice Mariestelle Gelmini. Sindikati v Rimu prirejajo protestni shod.
Protestniki so se zbrali na Trgu republike v Rimu, od koder se bodo pozneje napotili na Ljudski trg, kjer bo spregovoril generalni tajnik največjega italijanskega sindikata CGIL Gugglielmo Epifani. Sindikalna združenja so za protestnike organizirala posebne prevoze iz vse države v Rim, med drugim tudi devet posebnih vlakov in tisoč avtobusov. Sindikati napovedujejo, da se bo na ulicah zbralo več tisoč ljudi.
Protesti proti odloku Gelmini, ki je bil oktobra osrednja politična tema v državi, po vsej Italiji potekajo že ves mesec in se iz dneva v dan zaostrujejo. Vrhunec so dosegli kmalu po potrditvi odloka Gelmini v senatu, ko je na rimskem trgu Navona prišlo do nasilnega spopada med skrajno desničarskimi in skrajno levičarskimi študenti.
Zakon, ki ga je v sredo dokončno potrdil tudi senat, med drugim predvideva zmanjšanje zaposlenih v javnem šolstvu in proračunskega denarja, predvidenega za vzgojno-izobraževalne ustanove, uvedbo državljanske vzgoje, ocene iz vedenja in šolskih uniform v osnovnih šolah ter omejitev porabe sredstev za učbenike. Največ nasprotovanja je deležen ukrep, po katerem bi tri učitelje, ki sedaj poučujejo en italijanski osnovnošolski razred, zamenjal le eden, protestniki pa nasprotujejo tudi uvajanju prehodnih razredov za tujce.
Italijanski premier Silvio Berlusconi je prepričan, da so protesti politično motivirani in da ljudi na ulice pošilja levica. Opozicija medtem vztraja, da gre zgolj za izražanje skrbi nad kakovostjo javnega šolstva v Italiji.
SVIZ: Razgradnja šolskega sietema
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) je pred dnevi v pismu podpore izrazil solidarnost s stavkajočimi italijanskimi učenci in učitelji, ki demonstrirajo proti enostransko vpeljani škodljivi šolski reformi. Skupaj s preostalimi člani Izobraževalne internacionale (Education International) se je SVIZ pridružil nasprotovanju reformi, ki jo italijanska vlada vpeljuje na silo, brez posvetovanja s socialnimi partnerji ali razprave v parlamentu.
"Predlagane reforme v Italiji nimajo nič opraviti z izboljšavami v šolskem sistemu, pač pa so le sredstvo za kratkoročne proračunske prihranke. Reforme so napovedane tudi v visokem šolstvu in raziskovanju,“ so poudarili v SVIZ. "Ta poteza bo uničila kakovost italijanskega javnega šolstva in raziskovalne dejavnosti,“ so še zapisali v sindikatu.
Krčenje proračunskih sredstev za izobraževanje, krajšanje šolskega tedna in zniževanje let obveznega šolanja bo vplivalo tudi na delovne pogoje učiteljev ter posledično privlačnost in splošno učinkovitost italijanskega izobraževalnega sistema, še menijo.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.