
V napadu na sedež italijanskih karabinjerjev v Nasiriji na jugu Iraka je umrlo 17 Italijanov, od tega 11 karabinjerjev, štirje vojaki in dva civilista. Umrlo je še 8 Iračanov, okoli 60 oseb pa je ranjenih.
Bomba je eksplodirala ob 10:50 po lokalnem času. Kot vse kaže, je šlo za napad z večjim avtomobilom ali tovornjakom bombo, kar je potrdil tudi tiskovni predstavnik koalicijskih sil Andrea Angeli. Tudi po besedah poveljnika karabinjerjev, generala Guida Bellinija, so pred eksplozijo na prizorišču videli sumljivo vozilo. Po njegovih besedah je tovornjak prebil vrata v ograji okrog trinadstropnega poslopja, nato pa eksplodiral tik pred stavbo. Eksplozija je bila tako močna, da so se razbila okenska stekla v poslopjih več sto metrov oddaljenih stavb, vsa pred poslopjem parkirana vozila pa so zagorela. Sledilo je več eksplozij streliva, ki ga hranijo v bližini.
Eksplozija je močno poškodovala poslopje, v stavbi je izbruhnil požar, pod ruševinami pa naj bi obtičalo več ljudi. "Bil sem v zgornjem nadstropju, ki je po eksploziji zagorelo. Plameni so zajeli mojo sobo, zato sem se rešil po stopnicah," je povedal eden izmed srečnežev. Reševalci pod ruševinami poškodovanega poslopja iščejo morebitne preživele.

Italijansko poveljstvo, ki v Iraku deluje pod britanskim okriljem, zatrjuje, da prvi tovrstni napad iz Iraka ne bo pregnal približno 3000 tam nameščenih vojakov, niti najnovejša opozorila ameriške obveščevalne agencije CIA, da se bodo varnostne razmere v Iraku še poslabšale. Opozorila ne veljajo le za Bagdad, od koder poročajo o treh novih napadih na ameriške vojake, pač pa tudi za doslej relativno mirna iraški sever in jug.
Obsodbe napada na italijanske sile
Italijanski premier Silvio Berlusconi je po napadu izrazil odločenost iti naprej. "Ustrahovanje nas ne bo pregnalo," je zatrdil in dodal, da je Italija pripravljena Iraku še naprej pomagati.
Napad je ostro obsodil tudi predstavnik italijanske opozicije, generalni sekretar Levih demokratov, Piero Fassino, ki je dejal, da napad kaže na barbarsko naravo terorizma, za katero ni nobenega opravičila.
Italiji je solidarnost in sožalje že prek sožalne brzojavke italijanskemu predsedniku Carlu Azegliu Ciampiju izrazil predsednik republike Janez Drnovšek, v kateri je izrazil osebno pretresenost in ogorčenje nad današnjo eksplozijo. Ob tem je poudaril stališče Slovenije, da terorizem ni in ne more biti način za reševanje sporov, saj tovrstnih dejanj ne opravičuje noben cilj.
Sožalje je izrekla tudi britanska vlada. Britanski premier Tony Blair je kmalu po napadu po telefonu poklical italijanskega kolega Berlusconija, v britanskem parlamentu pa dejal, da je koalicija pod vodstvom ZDA v Iraku v resnih težavah, vendar pa bo vztrajala pri nalogi, da v državo pripelje demokracijo. Blair je zatrdil, da bi bilo najslabše, če bi se iz Iraka zdaj, ko je položaj zapleten, umaknili. "Držati moramo skupaj in se prebiti skozi to", je poudaril.
Italijanska poslanska zbornica prekinila zasedanje
Zaradi napada je italijanska poslanska zbornica prekinila zasedanje v Rimu, italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi in premier Silvio Berlusconi pa sta se o dogodku pogovarjala po telefonu. Ciampi je v prvem odzivu na napad dejal, da bo Italija nadaljevala boj proti terorizmu. Ob tem je potrdil, da bo kljub temu odpotoval na načrtovani obisk v ZDA, kjer se bo srečal z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem in generalnim sekretarjem OZN Kofijem Annanom. Obrambni minister Antonio Martino pa bo o dogodku poročal senatu. Na jugu Iraka se nahaja 2300 italijanskih vojakov, v Nasiriji pa imajo glavno oporišče.
V Bagdadu streljali na avtomobil

Pripadniki ameriških sil v Iraku so v Bagdadu pomotoma streljali na avtomobil, v katerem je potoval eden od predstavnikov iraškega vladnega sveta, šiitski musliman Mohamed Bahr al-Ulum, vendar je ta ostal nepoškodovan, ranjen pa je bil njegov voznik. Al-Ulum je v času incidenta potoval znotraj tako imenovanega zelenega območja, ki ga nadzoruje ameriška vojska. Predstavniki koalicijskih sil so pojasnili, da so začeli streljati zaradi sumljivega avtomobila brez registrskih tablic, ki se je peljal za avtomobilom omenjenega predstavnika iraškega vladnega sveta. Za incident so se sicer opravičili in sprožili preiskavo.
V središču Bagdada, v kompleksu okupacijskih oblasti, pa je v torek zvečer znova odjeknilo več močnih eksplozij. V bombnem napadu je umrl ameriški vojak, dva pa sta ranjena. Na cesti severno od Bagdada pa je v eksploziji ob cesti postavljene bombe ubit en ameriški vojak. V Faludži pa je bilo sinoči v streljanju ubitih pet Iračanov. Ameriški vojaki so streljali na tovornjak, ki je skušal zapeljati mimo zapore v mesto.
Bremer v Washingtonu
Ameriški predsednik George Bush in njegovi najpomembnejši zunanjepolitični svetovalci so preučili nove strategije, s katerimi bi pospešili prenos politične oblasti v Iraku. Ameriški civilni upravitelj Iraka Paul Bremer, ki je iz Iraka prispel v Washington, je dejal, da je predstavil predloge, na podlagi katerih bi svetu iraške vlade predali več moči. Bremer je govoril pred Belo hišo po nujnih pogovorih s predsednikom Bushem in podpredsednikom Dickom Chenyjem na srečanju nacionalnega varnostnega sveta, ki so se ga udeležili tudi svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice, obrambni sekretar Donald Rumsfeld in državni sekretar Colin Powell.

"Smo v zelo napetem času, saj se približujemo 15. decembru, ko naj bi svet predstavil načrt za izbor odbora za pisanje ustave in urnik za izvedbo demokratičnih volitev v Iraku,"je dejal Bremer. Poudaril je, da bo moral svet iraške vlade sprejeti lastne odločitve v zvezi z urnikom predstavitve nove ustave in organizacije volitev. "Vprašanje, s katerim se soočamo, je, kako bi lahko svet vlade to storil. Moral bo sprejeti svoje odločitve glede tega," je še povedal Bremer.
Kot je zagotovil, ZDA zaupajo svetu vlade. Meni, da svetu ni spodletelo pri pripravi na prenos oblasti na Iračane. "Ne držijo izjave, da je svetu spodletelo. Trenutno se sooča z zelo težkimi razmerami. Toda mislim, da so Iračani vse bolj učinkoviti pri prevzemu oblasti,"je dodal Bremer.