Prizivno sodišče ameriške zvezne države Kalifornija je v četrtek razveljavilo odločitev prvostopenjskega sodišča iz leta 2005 in potrdilo prepoved homoseksualnih porok kot povsem ustavno. Sodišče se je strinjalo z argumentom pravosodnega ministrstva, da je definicija poroke stvar zakonodaje in ne sodišč.
Prizivno sodišče je v odločitvi zapisalo, da zgodovinsko uveljavljena definicija poroke med moškim in žensko ne predstavlja diskriminacije in ne krši temeljne pravice. Sodišče je sicer pustilo odprto možnost, da se definicija poroke razširi, vendar to prepušča demokratičnemu procesu.
Po mnenju sodišča diskriminacije ni, ker ima Kalifornija zakon o civilni zvezi, ki daje istospolnim parom večino pravic, ki gredo poročenim moškim in ženskam. Zagovorniki pravic homoseksualcev so sicer že napovedali priziv na državno vrhovno sodišče.
Državni sodnik Richard Kramer je marca leta 2005 razsodil, da so zakoni glede poroke v Kaliforniji neustavni, ker kršijo državljanske pravice istospolnih parov z zanikanjem osnovne človekove pravice, da se posameznik poroči z osebo, s katero si želi. Državni kongres je nato sprejel zakon, ki je homoseksualne poroke dovolil, vendar je guverner Arnold Schwarzenegger vložil veto in dejal, da morajo o tem odločiti volivci na referendumu ali pa sodišče.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.