Medtem ko nekaterim evropskim državam, vključno s Slovenijo, bonitetne agencije vztrajno nižajo ocene, je bonitetna agencija Fitch Islandiji zvišala oceno z BBB- na BB+. Majhna otoška država, ki jo je morala pred tremi leti zaprositi za posojili Mednarodnega denarnega sklad, je tako spet "varna za investicije".
Islandija je bila prva evropska država, ki jo je finančna kriza pahnila na rob bankrota. Leta 2008 je islandska krona izgubila 85 odstotkov vrednosti glede na evro, javni dolg je znašal 900 odstotkov BDP, vsak Islandec je Britancem in Nizozemcem dolgoval 20.000 evrov. Ljudje so odšli na ulice in 'vrgli' vlado ter zahtevali, da se postavijo nova pravila igre.
Ponovno so nacionalizirali banke in se distancirali od koncepta neoliberalnega trga. Pri izvozu, turizmu in pritegnitvi tujih vlagateljev pa jim je močno pomagala devalvacija krone, ki je izgubila kar 85 odstotkov vrednosti glede na evro. Takšnega mehanizma Grki in države v evrskem območju nimajo.
Islandski finančni minister Steingrimur Sigfusson meni, da je h gospodarskemu okrevanju pripomogla tudi majhnost države. "Manjši čoln lahko hitreje obrneš kot velikega," se je s primerjavo, ki bi bila lahko v uteho tudi slovenskim politikom, izrazil Sigfusson. Javni dolg Islandije se bo sicer po predvidevanjih OECD že do leta 2015 zmanjšal na okoli 85 odstotkov BDP in najpozneje do leta 2020 bo Islandija povsem normalizirala preveliko zadolženost.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.