Združeni narodi (ZN) opozarjajo, da skrajneži samooklicane Islamske države (IS) prodajajo ujete otroke. Večinoma gre za otroke iz Iraka, ki se z družinami niso uspeli pravočasno umakniti pred divjanjem skrajnežev. Zdaj jih čaka usoda sužnja.
Kako naj zaščitimo otroke?
ZN zato poziva svet k zaščiti otrok, ki živijo na območju konflikta in ki so izpostavljeni nasilju, a vprašanje je, kaj lahko sploh storimo. Iz iraških mest, ki so pod vladavino IS prihajajo grozljive zgodbe podkrepljene s slikovnim gradivom. Slednje ponavadi objavljajo kar skrajneži sami, ki verujejo, da gre za pravična dejanja. Tako se jim ne zdi popolnoma nič spornega, da ljudi križajo, obglavljajo, žive sežigajo, zasužnjijo in posiljujejo, nato pa naprej preprodajajo. S temi dejanji se celo hvalijo. Med njihovimi žrtvami pa so, kot že rečeno, številni otroci. Obstajajo dokazi, da otroke manjšin, katere IS prezira, prodajajo na tržnicah: razstavijo jih in označijo s cenami, kupci pa si jih ogledujejo. Najpogosteje gre za otroke jazidske manjšine, katere IS okrutno preganja, saj menijo, da gre za častilce hudiča, prav tako da gre za manj vredne osebe. Tarča okrutnega ravnanja so tudi jazidske ženske, ki so prav tako zasužnjene in sistematično posiljevane. Obstajajo dokazi, da skrajneži moške pripadnike omenjene verske manjšine, ki so starejši od deset let, sistematično ubijajo.
Otroke, ki niso stari še niti osem let, pripravljajo na samomorilske napade in jih učijo vojaških veščin, nato pa pošiljajo v gotovo smrt. Tako obvarujejo svoje vojake pred nevarnimi vojaškimi nalogami, število odraslih skrajnežev, ki so sposobni za spopade, pa ne trpi.
Prepričani so, da ne gre za osebe
Združeni narodi opozarjajo, da se skrajneži pri svojih dejanjih sklicujejo na boga. Na spletu so dostopna njihova propagandna gradiva. Med njimi je tudi zapis o sužnjah, ki so krivoverke oziroma neverujoče. Te ženske in tudi deklice lahko po prepričanju skrajnežev zasužnjijo, preprodajajo in tudi posiljujejo. Lahko jih tudi podarijo, saj so prepričani, da so njihova lastnina in ne osebe.
Združeni narodi pa niso kritični le do skrajnežev IS, temveč tudi do iraških in tudi sirskih oblasti. Pozivajo jih, naj v svojem boju s skrajneži storijo več za zaščito otrok. "Iraške sile prispevajo k težavam," opozarjajo in pri tem razložijo, da iraške sile med napadi ne storijo dovolj za zaščito civilistov, še posebej otrok.
Žrtve so tudi otroci skrajnežev
Ne smemo pozabiti na otroke samih skrajnežev. Tiste, ki so že rojeni na območju, kjer so razglasili svoj kalifat, ter tudi na tiste otroke, ki jih starši na silo odpeljejo v Irak in Sirijo. Gre za otroke iz Evrope, Avstralije in drugod. Številni so primeri, ko radikalizirani očetje ugrabijo svoje otroke in jih na skrivaj odpeljejo na bojišča.
Obstajajo številni slikovni dokazi, da te otroke poučujejo bojevanja, usmrtitev in podobno. Srhljivi so posnetki izredno mladih otrok, ki z očeti pozirajo ob odsekanih glavah ali pa sami izvajajo usmrtitev. Oblečeni so v uniforme z oznakami IS. Ti otroci so tudi žrtve, katere bi morali rešiti iz krempljev skrajnežev, opozarjajo številni strokovnjaki za terorizem.
Otrok naj bi se pojavil tudi na posnetku usmrtitve jordanskega pilota. Dejal naj bi, da bi sam zažgal pilota, če bi le imel to možnost.
KOMENTARJI (224)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.