Starodavno asirsko mesto Nimrud, ki je kljub številnim menjavam oblasti, vojnam, vremenskim in drugim grožnjam, preživelo tisočletja zdaj nepovratno izginja pod buldožerji, s katerimi upravljajo pripadniki IS.
Iraška vlada je sporočila, da so to asirsko mesto v bližini Mosula napadli s težko mehanizacijo. "Zaenkrat še ne vemo, kakšna je stopnja uničenja," je za AFP povedal neimenovani predstavnik iraškega ministrstva za kulturno dediščino.
Spoke to @UNESCO who call #Nimrud destruction by #Isis a 'war crime' and 'cultural cleansing' http://t.co/4uZNWEfTFL pic.twitter.com/kSy7WsL4Lc
— Suswati Basu (巴苏) (@suswatibasu) March 6, 2015
Uničevanje zgodovinske dediščine je vojni zločin
Generalna direktorica Unesca Irina Bokova je uničevanje zgodovinske in kulturne dediščine označila za vojni zločin. "Ne moremo biti tiho. Namerno uničevanje kulturne dediščine je vojni zločin. Pozivam vse politične in verske voditelje v regiji, da se oglasijo in opozorijo vse, da ni absolutno nobene politične ali verske upravičenosti za uničevanje kulturne dediščine človeštva," je dejala Bokova.
Bokova zdaj zahteva izredno zasedanje Varnostnega sveta Združenih narodov na to temo, pozvala pa je tudi k preiskavi Mednarodnega kazenskega sodišča.
تخریب شهر باستانی نمرود توسط داعش #Nimrud از @Hosseindalirian pic.twitter.com/lgITNaBRrW
— Hossein Haghighat (@Doonesht) March 6, 2015
Nimrud velja za enega biserov iz obdobja vladavine Asircev na območju Mezopotamije oz. današnjega Iraka. Mesto naj bi nastalo v 13. stoletju pred našim štetjem. Leži ob reki Tigris kakih 30 kilometrov jugovzhodno od Mosula, drugega največjega mesta v Iraku, kjer je IS vzpostavila svoje glavno oporišče v tej državi.
Večina neprecenljivih arheoloških najdb v Nimrudu je sicer v muzejih v Mosulu in Bagdadu, pa tudi v Parizu, Londonu in drugod. A v mestu so še ostali številni velikanski kipi "lamasu" - asirskih božanstev s telesi bika, krili in človeškimi glavami. Tam so tudi še številni reliefi.
Že drugo uničenje ostankov asirske kulture v dobrem tednu
Skrajneži so se uničenja Nimruda lotili po tem, ko so zajeli obširna območja v Siriji in Iraku, to pa je že drugo uničenje pomembnih zgodovinskih spomenikov v dobrem tednu. Prejšnji teden so namreč objavili video posnetek, kako z velikimi kladivi in orodjem uničujejo neprecenljive antične spomenike v muzeju v Mosulu.
Iraški arheologi se bojijo, da je to šele začetek uničevanja iraške kulturne dediščine. "Naslednja bo Hatra," je za AFP opozoril iraški arheolog Abdulamir Hamdani iz newyorške univerze Stony Brook. Hatra je več kot 2000 let staro in zelo lepo ohranjeno mesto v pokrajini Ninive in je tudi na Unescovem seznamu svetovne kulturne dediščine.
Uničevanje zgodovinskih spomenikov, ki ga izvaja IS, že primerjajo z uničenjem kipov bud v Bamijanu v Afganistanu iz 6. stoletja pred našim štetjem, ki so jih leta 2001 razstrelili talibani.
Savdski zunanji minister poziva k boju proti IS na terenu
Savdski zunanji minister, princ Savd al Fajsal, je v četrtek po srečanju z ameriškim državnim sekretarjem Johnom Kerryjem v Rijadu pozval h kopenski ofenzivi zaveznikov proti džihadistom Islamske države (IS) v Siriji in Iraku. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je dejal, da zgolj letalski napadi niso dovolj.
V koaliciji, ki pod vodstvom ZDA izvaja letalske napade na položaje IS, sodeluje tudi več arabskih držav, vendar to po besedah Fajsala ni dovolj. A ameriški predsednik Barack Obama je že večkrat izrazil nasprotovanje kopenskemu posegu, ker bi to lahko znova potegnilo Američane v izčrpavajočo vojno.
Princ Fajsal je opozoril tudi pred naraščajočo vlogo Irana v Iraku in boju iraških šiitov proti pretežno sunitskim borcem IS. Kot je menil, šiitski Iran na ta način "prevzema" severno sosedo sunitske Savdske Arabije.
"Tikrit je lep primer tega," je dejal savdski zunanji minister. Iraške sile so namreč ta teden sprožile ofenzivo za ponovno zavzetje Tikrita, rojstnega mesta dolgoletnega iraškega samodržca Sadama Huseina. Iraški vojski pri tem pomagajo tudi šiitske milice.
Pri ofenzivi osebno sodeluje tudi iranski general Kasim Sulejmani, poveljnik močne iranske enote Kuds. Da iranski general pomaga Iračanom na terenu, je potrdil tudi Kerry, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kerry je ob tem zatrdil, da se z Iranom ne usklajujejo glede vojaških akcij proti IS. Je pa potrdil, da imajo informacije o premikih iranskih sil na severu Iraka.
Načelnik ameriškega združenega poveljstva, general Martin Dempsey je sicer v začetku tedna ocenil, da bi bila iranska pomoč v boju proti IS v Tikritu lahko pozitivna. Če seveda ne bi povečala medverskih napetosti med šiiti in suniti, je dodal.
Združeni narodi so sicer v četrtek opozorili, da je z območja Tikrita iz strahu pred spopadi, pa tudi pred maščevanjem šiitov nad suniti pobegnilo okoli 28.000 ljudi. Kot je v Rijadu še dejal Kerry, so pozvali iraške sile, naj preprečijo nasilje nad civilisti in spoštujejo mednarodne norme.
KOMENTARJI (213)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.