Potem ko naj bi se islamski skrajneži ob zasedbi libijskega letališča dokopali do skoraj ducata večjih potniških letal, so obveščevalne službe pred obletnico napadov na newyorška dvojčka 11. septembra, izdale opozorilo pred morebitnimi novimi terorističnimi napadi.
Uradne potrditve zaostritve varnosti zaradi domnevno ukradenih letal ni, se pa v regiji širi strah pred nevarnostjo, ki preti iz države, ki je po padcu Gadafijevega režima padla v roke skrajnežev Al Kaide ali njenih povezanih organizacij. Z nafto bogata država je ob odsotnosti vlade, ki bi obvladovala državo in sposobne vojske, postala oaza za džihadiste.
Zasedba letališča v Tripoliju spada med največje uspehe džihadistov v Libiji. Na letališču naj bi bila letala nacionalnega letalskega prevoznika Libyan Airlines, v floti katerega naj bi bilo 14 potniških in tovornih letal, med drugim sedem letal Airbus 320, en Airbus 330, dve letali ATR-42 in štiri letala Bombardier CJR-900. Floto prav tako državnega prevoznika Afriqiyah Airways pa sestavlja 13 letal, med njimi tri letala Airbus 319, sedem letal Airbus 320, dve letali Airbus 330 in letalo Airbus 340.
Kot je poročala Al Jazeera, naj bi zahodne obveščevalne službe sumile, da je v rokah džihadistov 11 od teh letal.
Tunizija je medtem zaradi strahu, da bi bila njihova letala, ki bi pristala v Tripoliju, Sirti ali Misrati, kasneje uporabljena za teroristične napade, ustavila lete na ta letališča, tja ne leti niti egiptovski nacionalni prevoznik. V Egiptu sicer razmišljajo o vojaškem posredovanju v Libiji, saj se bojijo širjenja džihadizma.
Libijska vlada je medtem opozorila na nevarnost, ki jo predstavljata teroristični organizaciji Libijska zora in Ansar al Sharia, ki ima sedež v Bengaziju, na družbenih omrežjih pa so pred časom objavili, da so se dokopali do več kosov "visoko sofisticiranega orožja".
Strokovnjak za terorizem Sebastian Gorka ocenjuje, da bi lahko bila ukradena letala uporabljena na vsaj dva načina. Prvi je enak kot 11. septembra 2001, torej neposreden napad, drugi pa, da bi komercialno letalo uporabili za to, da neopaženo prepeljejo teroriste na neko drugo lokacijo.
Michael Rubin, prav tako strokovnjak za vprašanja terorizma pa pravi, da so letala pravzaprav edino "orožje", ki ga skrajneži potrebujejo. Čeprav brez potnikov, a polno goriva, lahko že eno samo letalo ubije okoli 1000 ljudi, opozarja. Ob urbanih središčih pa so potencialna tarča še gospodarsko pomembni objekti, med njimi naftne rafinerije, ki so po Rubinijevem mnenju še v posebej veliki nevarnosti, saj se "ponoči sredi puščave svetijo kot božično drevo".
KOMENTARJI (299)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.