Papež Benedikt XVI. je prispel na štiridnevni obisk v Turčijo, svoj peti in prvi v kaki muslimanski državi, odkar je aprila lani prevzel pontifikat. Na letališču v Ankari ga je pozdravil turški premier Recep Tayyip Erdogan, s katerim sta se sestala na kratkem pogovoru. Erdogan je po srečanju povedal, da papež podpira prizadevanja Turčije za vstop v Evropski uniji.
Erdogan je poudaril, da je najpomebnejše sporočilo, ki ga papež sporoča Muslimanom v Turčiji in po svetu, da je Islam miroljubna in ljubeča religija, natančneje “religija miru”. Papež je glede vstopa Turčije v Evropsko Unijo po mnenju turškega aktivista dejal, da podpira polno članstvo Turčije v Evropski Uniji. “Cilj tega obiska je dialog, bratstvo in prizadevanje za razumevanje med religijami ter njihova medsebojna sprava in pomiritev”, je pred odhodom v Turčijo dejal papež.
Srečan Benedikta XVI in verskega predstavnik Alija Bardakogluja
Benedikt XVI. se je sestal tudi z najvišjim muslimanskim verskim predstavnikom v državi, vodjo državnega urada za verske zadeve Alijem Bardakoglujem. Na srečanju je pozval k "pristnemu dialogu med kristjani in muslimani", medtem ko je Bardakoglu posvaril pred islamofobijo. Prepričanje, da se islam širi z mečem, škodi vsem muslimanom, je ocenil Bardakoglu.
Papež je ob srečanju z vodjo turškega urada za verske zadeve opozoril tudi na to, da je svoboda veroizpovedi nujna za pravično družbo. V povezavi z verskimi svoboščinami je pravoslavni patriarhat v Carigradu, s katerim se bo Benedikt XVI. v sredo tudi sestal, danes izrazil upanje, da bo papež med obiskom uspel prepričati Ankaro v povečanje pravic kristjanov, ki so manjšina v tej večinsko muslimanski državi in ki se sedaj "soočajo s težavami".
Na papeževi poti od Ankare do Carigrada sicer ni pričakovati običajnih množic vernikov, ampak zaradi napovedanih protestov predvsem varnostne sile in policiste. Papež je namreč v Turčijo prišel na obisk v času zaostrenih odnosov med Zahodom in islamom in potem, ko je muslimane razburil z govorom na regensburški univerzi, v katerem je po mnenju muslimanov užalil preroka Mohameda.
Religija nasilja?
Papež je muslimane v Turčiji in drugod po svetu razburil z govorom na regensburški univerzi 12. septembra, ko je citiral bizantinskega cesarja Manuela II. iz 14. stoletja, ki preroka Mohameda in islam uvršča med religije nasilja. "Pokaži mi, kaj je novega prinesel Mohamed, in videl boš le slabo in nečloveško; vero, ki jo narekuje, pa širi z mečem," se je glasil sporni citat.
Papež je izjavo in odzive obžaloval, ni pa se zanjo opravičil. Papež je sicer danes dejal, da upa, da bo njegov obisk v Turčiji pripomogel k miru in boljšemu razumevanju med kristjani in muslimani.
Množičen protest
Silno razburjenje, tudi v Turčiji, se je sicer po tem, ko je papež izrazil obžalovanje, poleglo, kljub temu pa je bil v nedeljo, dva dni pred obiskom, v Carigradu najmnožičnejši protest proti papeževemu obisku, na katerem se je pozivu neke islamske stranke odzvalo 25.000 ljudi.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.