
Gangi je manjši slikovit kraj v osrednjem delu Sicilije, ki leži med Palermom in Catanio. Tako kot še več podobnih naselij na otoku imajo tudi v Gangiju težave z odseljevanjem in propadanjem nepremičnin. In podobno kot že nekaj vasi pred njimi so se odločili temu narediti konec z mamljivo ponudbo. Hiše ponujajo kar brezplačno, poroča časnik The New York Times.
A ker seveda skoraj nič na tem svetu ni zastonj, je tudi v tem primeru tako. Hiše, ki jih podarjajo, so v bolj ali manj slabem stanju, nekatere so zapuščene že več desetletij. In vsakdo, ki bo hišo prejel v dar, se bo moral zavezati, da jo bo v nekaj letih obnovil in ji povrnil staro podobo.
A čeprav bo na koncu takšna hiša stala več deset ali celo sto tisoč evrov, je interesentov z vsega sveta veliko. Večina želi tako razmeroma poceni do počitniške hiše.
"Za Siciljance je Gangi veliko predaleč od morja, da bi bil zanimiv zanje. Zato smo morali interesente za naše nepremičnine iskati širše," pravi župan Giuseppe Ferrarello, čeprav v isti sapi priznava, da je polovica novih lastnikov Italijanov, med njimi pa tudi več Siciljancev. "Obožujem te majhne kraje v notranjosti, ki predstavljajo to, kar je Sicilija nekoč bila. Všeč mi je, ker je tako mirno, in se tu lahko spočijem," pravi Michele Di Marco iz Palerma, ki si je omislil hišo v Gangiju.

Za preostalih 200 hiš obstaja čakalna doba, med interesenti pa so tudi Kitajci in nekdo iz Združenih arabskih emiratov. In prav zaradi velikega zanimanja, mestne oblasti lahko izbirajo, komu bodo hišo podarile. "Nočemo ljudem dajati hiš samo zato, ker imajo veliko denarja. Pomembno nam je, kaj bodo s hišo naredili," pravi župan. Poudarja, da imajo prednost tisti, ki imajo poleg prenove v načrtu še kakšen posel, kot je na primer odprtje penziona ali hotela.

V iskanju boljšega življenja v Ameriko
Mesto Gangi je imelo sredi prejšnjega stoletja okoli 16.000 prebivalcev, danes le še 7000. Izseljevanje pa se je začelo že konec 19. stoletja, ko so številni v upanju na boljše življenje odšli predvsem v ZDA. Samo med letoma 1892 in 1924 se je iz Gangija v New York preselilo skoraj 2000 ljudi. Pozneje, tik pred drugo svetovno vojno, pa je priljubljena destinacija prebivalcem Gangija postala Argentina.
In za vsemi ekonomskimi migranti so seveda ostale prazne hiše, za katere leta in leta ni skrbel nihče. Prav zato so stroški prenove lahko precej visoki, dodatna težava pa je lahko tudi lastništvo teh hiš. A nekaterih tudi to ni odvrnilo. V zadnjem času so podarili ali za simbolično ceno prodali že več kot 100 hiš. Novi lastniki imajo zdaj štiri leta časa, da hišo obnovijo. In veselijo se ne le novi lastniki in župan, pač pa tudi lokalni gradbinci in obrtniki, ki si obetajo veliko dela in zaslužka.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.