Tujina

Strauss-Kahn po plačilu milijonske varščine odhaja 'na prostost'

New York, 19. 05. 2011 06.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
42

Newyorška velika porota je potrdila obtožnico proti Strauss-Kahnu zaradi spolnega napada na sobarico hotela Sofitel na Manhattnu. Obramba pa je dosegla, da je sodnik odobril varščino v višini milijona dolarjev.

Na zaslišanju 6. junija bo Strauss-Kahn uradno odgovarjal na obtožbe.

Sodnik Michaelom Obusom je odobril milijonsko varščino za nekdanjega generalnega direktorja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Dominiqua Strauss-Kahna, ki bo v hišnem priporu, poleg tega pa bo moral nositi elektronsko zapestnico, s katero ga lahko policija ves čas nadzoruje. Sodnik je tudi dejal, da mora Strauss-Kahna 24 ur na dan spremljati oboroženi stražar. Še to noč bo Strauss-Kahn preživel v zaporu, saj bo varščina plačana jutri.

Obtožba direktorja IMF vključuje kaznivo spolno dejanje, nezakonito zadrževanje, poskus posilstva in napad na 32-letno dekle v hotelski sobi hotela Sofitel v New Yorku.
Obtožba direktorja IMF vključuje kaznivo spolno dejanje, nezakonito zadrževanje, poskus posilstva in napad na 32-letno dekle v hotelski sobi hotela Sofitel v New Yorku. FOTO: Reuters

Newyorška velika porota je danes potrdila obtožnico proti Strauss-Kahnu zaradi sobotnega spolnega napada na sobarico hotela Sofitel na Manhattnu. Tožilstvo je nasprotovalo varščini v višini milijona ameriških dolarjev, ki jo je predlagala obramba, saj naj bi bila "nesmiselna". Menili so, da je Strauss-Kahn begosumen.

62-letni Strauss-Kahn je ameriškim oblastem že izročil francoski potni list, pripravljen pa jim je bil izročiti tudi potovalni dokument ZN, da bi na ta način dokazal, da ne namerava zapustiti ameriškega ozemlja. Prav zaradi možnosti, da bi utegnil zapustiti ZDA, se je sodnica namreč v ponedeljek odločila za pripor.

''Z največjo možno mero odgovornosti zanikam vse obtožbe proti sebi,'' je Dominique Strauss-Kahn zapisal v odstopnem pismu, datiranem z 18. majem 2011.

"Želim zaščititi IMF, ki sem mu s ponosom in vdano služil, posebej pa želim posvetiti ves svoj čas in energijo v dokazovanje svoje nedolžnosti," je zapisal Strauss-Kahn. Dodal je, da je "izjemno žalosten", ker mora zapustiti položaj generalnega direktorja, ki ga je zasedel leta 2007.

Išče se šef IMF

Z njegovim odstopom se je že začelo iskanje njegovega naslednika na čelu Mednarodnega denarnega sklada. Do njegovega imenovanja ga bo začasno vodil Američan John Lipsky.

Odstop je pričakovan, saj strokovnjaki pričakujejo, da se bo sojenje, na katerem se bo Strauss-Kahn branil pred obtožbami o poskusu posilstva, začelo šele jeseni. Nekdanjemu generalnemu direktorju IMF grozi do 25 let zaporne kazni zaradi spolnega napada na sobarico v newyorškem hotelu. Njegov odvetnik Benjamin Brafman, ki je med drugim na sodišču zastopal Michaela Jacksona in Seana Combsa, napoveduje, da se dokazi, predstavljeni na sodišču, ne bodo skladali z obtožbo o spolnem napadu.

Trenutna struktura vodstva Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke je taka, da prvo ustanovo vodi Evropejec, drugo pa Američan. Južnoafriški finančni minister Pravin Gordhan je pozval IMF, naj možnost vodenja IMF ponudi nekomu iz razvijajočih se držav, poroča britanski BBC. ''Tak kandidat bo prinesel nov pogled, ki bo v operacijah in agendah IMF zagotavljal enakopravno zastopanost interesov vseh držav, tako razvitih kot razvijajočih se,'' je dejal Gordhan.

Kitajska je v odzivu na sredin odstop Strauss-Kahna zahtevala, da mora izbira njegovega naslednika temeljiti na "pravičnosti, preglednosti in dosežkih". "Načeloma verjamemo, da bi morala biti hitro rastoča in razvijajoča se gospodarstva zastopana na najvišjih položajih," je ocenila tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Jiang Yu.

Takole so pozno ponoči v soboto policisti iz policijske postaje v Harlemu vklenjenega pripeljali zdaj že nekdanjega šefa IMF. Prizor vklenjenega Strauss-Kahna je v Franciji sprožil ogorčen odziv. Večina Francozov meni, da gre za zaroto.
Takole so pozno ponoči v soboto policisti iz policijske postaje v Harlemu vklenjenega pripeljali zdaj že nekdanjega šefa IMF. Prizor vklenjenega Strauss-Kahna je v Franciji sprožil ogorčen odziv. Večina Francozov meni, da gre za zaroto. FOTO: Reuters

K "odprti in pregledni" ter na sposobnostih utemeljeni izbiri novega generalnega direktorja IMF je pozval tudi japonski finančni minister Jošihiko Noda. Kot je dodal, so se v skupini gospodarsko najpomembnejših držav G20 strinjali, da mora izbira vodij mednarodnih finančnih institucij temeljiti na teh načelih.

Premierji 12 nekdanjih sovjetskih republik so medtem storili že korak naprej, saj so skupaj podprli kandidaturo sedanjega prvega moža kazahstanske centralne banke Grigorija Marčenka za naslednika Strauss-Kahna. Premierji 12 držav članic Skupnosti neodvisnih držav (SND) so Marčenka podprli na srečanju v beloruskem Minsku, novico pa je na Twitterju danes objavil kazahstanski premier Karim Masimov.

Angela Merkel je že v ponedeljek po aretaciji Strauss-Kahna dala vedeti, da bi si na čelu IMF, ki je močno vpleten v financiranje pomoči državam evroobmočja, kot so Grčija, Irska ali Portugalska, želela zopet videti Evropejca.

A na stari celini bodo očitno vztrajali na dosedanji politiki. Evropska komisija je izrazila prepričanje, da bodo države članice EU, ki so skupaj največji plačnik v IMF, našle "močnega in usposobljenega" skupnega kandidata. Kot je še poudarila tiskovna predstavnica Evropske komisije Pia Ahrenkilde-Hansen, si v EU želijo kontinuiteto na čelu IMF. Med članicami Unije potekajo posvetovanja na to temo, je še dejala, podrobnosti pa ni razkrila.

Med nasledniki Strauss-Kahna na čelu osrednje globalne finančne institucije se sicer med drugim omenja francoska finančna ministrica Christine Lagarde. Lagardova je glede tega predvsem pozvala k izbiri skupnega evropskega kandidata, s tem pa se strinja tudi nemška kanclerka Angela Merkel.

Merklova je poleg tega pozvala k hitri izbiri novega vodje IMF ter izrazila upanje, da bo tudi ta Evropejec – še posebej zato, ker je Strauss-Kahn odšel pred iztekom svojega mandata, in pa v luči trenutnih težav z evrom, pri katerih ima IMF pomembno besedo. Obenem je sicer priznala, da imajo seveda tudi razvijajoče se države na srednji rok pravico do "svojega" vodje IMF ali Svetovne banke.

Med možnimi nasledniki Strauss-Kahna BBC omenja še singapurskega finančnega ministra Tarmana Šanmugaratnama, nekdanjega južnoafriškega finančnega ministra Trevorja Manuela in nekdanjega turškega ministra za ekonomske zadeve Kemala Dervisa. Zadnji naj bi bil posebej primeren, da po eni strani zastopa Evropo, po drugi strani pa razvijajoči se svet.

Reuters poleg naštetih kot možne kandidate za mesto šefa IMF navaja Axla Weberja, nekdanjega predsednika nemške centralne banke, in Agustina Carstensa, guvernerja glavne mehiške banke. Med imeni, ki se omenjajo, je tudi Brazilec Arminio Fraga, ki je šest let kot izvršni direktor delal za Georgea Sorosa, in Mark Carney iz Kanade, najmlajši vodja centralne banke v skupini držav G7.

Odstopna izjava Dominiqua Strauss-Kahna (v angleščini)
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

KOMENTARJI (42)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bosta1
19. 05. 2011 22.49
Prelepo, da bi bilo res... V ozadju veliki posli...
Mamuth
19. 05. 2011 22.40
Lepo so ga ujeli
zulj001
19. 05. 2011 22.39
Pri nas je pa nekaj kekcev uničilo državo ,pa so kljub temu še vedno UGLEDNI državljani................
mlutherking
19. 05. 2011 22.36
Bilderbergi so ga skinili, ker hočejo sesuti denarne valute in narediti krizo potrebno za globalizacijo po njihovem merilu. Standardna procedura obsoditve posilstva in potem je človek odstranjen. Ni več kriterij ali si pošten ali nisi. Kriterij je ali si za "pravo stvar ali nisi" Kaj se je že zgodilo z Magajno? Sedaj pa nič ni več slišati. So ga utišali sedaj pa ga pustijo pri miru. Banda.
krava_teka_teka
19. 05. 2011 22.31
Jaz se javim za šefa. Res pa je, da nimam prav nobenih izkušenj. Nikogar nisem še posilil, ničesar ukradel. Kakšna je možnost, da mi uspe?
hcaine8
19. 05. 2011 22.23
Imam resen občutek, da mu je bilo to podtaknjeno. Primer Assange je očitno postal ljudem za zgled, kako se iznebiti trnov v peti ali pa tekmecev. Problem je, da se ob poplavi lažnih obsodb res ne bo več ločilo. Saj lahko je kriv, ampak osebno v to močno dvomim.
gizadlinka
19. 05. 2011 22.18
pri nas zagotovo ne bi odstopil. Pri nas so prešuštniki in prešuštnice še nagrajeni.
tetejec
19. 05. 2011 22.09
Ja, enakost pred zakonom, po celem svetu je tako, bolj bo držalo, enakost z denarjem!!
usi-glih
19. 05. 2011 22.06
A denar si je pa sposodil pri IMF ?
modelx
19. 05. 2011 22.03
sej bo račun vključil v Potni nalgo,, pa bo dobu povrnjeno. Sej. delček bo Borut prispeval iz proračuna. Saj tako ali tako vsaki bedariji prispeva iz nbaših žepov.
pkorosec
19. 05. 2011 18.10
Se ne bi cudil, ce bi za ta stolcek kandidiral tudi Karel Erjavec.
povrsniste24kur
19. 05. 2011 12.59
po mnenju nemških medijev, se ob vseh teh obtožbah najbolj smeje sarkozyju. strauss-kahn je namreč njegov najresnejši konkurent na naslednjih volitvah v franciji. in kot vsi vemo, tudi sarkozy nima neke hude politične podpore v lastni državi...
Ramzess
19. 05. 2011 12.30
Morala in etika, nimata s tem nič, GalileoG, edgar1 je bil več kot jasen. Če ne veš kako politika poteka v ozadju, ne sodi.
GalileoG
19. 05. 2011 11.54
To je v svetu povsem normalno! Četudi se g. Strauss Kahn zagovarja za nedolžnega, je odstopil iz položaja, ker mu tako narekujejo moralna in etična načela. Kaj pa pri nas? Naši "osumljenci" pa se še kar naprej udobno oklepajo svojih položajev: - JANEZ JANŠA - Patria, orožje, - GREGOR GOLOBIČ - Ultra, - FRANC KANGLER - podkkupnine, - BORIS POPOVIČ - utaja davka, - ZORAN JANKOVIČ - mahinacije z zemljišči, - in še in še...
Martian
19. 05. 2011 11.41
če bi naši politiki odstopali samo zarad suma,ne bi imeli nobenega politika
kure bedne
19. 05. 2011 11.41
To je danes že v modi, da se koga hočeš znebiti. Podturiš mu posillstvo. Stranka plača sobarici in politik je v riti. Spomnimo se primera Asange-WikiLeaks, kako so ga Američani namočili. Celi svet je eno veliko sranje.
Roxy79
19. 05. 2011 10.06
hja..... v Banana republiki... je bilo že veliko veliko sumljivih...... no ja..pa ni še nihče odstopil. Le zakaj?
indal
19. 05. 2011 09.59
Konc koncev mu je pa to zadevo verjetnu nastavu Sarkozi v sodelovanju z amerosi...pa se sarkozi znebi svojega tekmeca in ga ob enem oblati po drugi strani pa amerikanci nastavijo svojega na čelo IMF pa so vsi srečni ;)
vlab
19. 05. 2011 09.44
na imf bo sedela ali nastavljena lutka ali američan.
luckyss
19. 05. 2011 09.32
"major119.05.2011, 09:141 Kje je dim, je tudi ogenj." Prav zaradi takšnega razmišljanja je tako preprosto preko medijev manipulirati z množicami !!